Do zamknięcia jest Biblioteka Główna, która mieści się przy ul. Kopernika oraz cztery z sześciu istniejących jeszcze filii: przy ulicy Dąbrowskiego 15, Śniadeckiego 24, Tysiąclecia 53 i Dąbrowskiego 125. Małe biblioteki będą likwidowane, a ich zbiory sukcesywnie przenoszone do nowego budynku.
Jak mówi zastępca dyrektora MBP Urszula Maciejowska oddział biblioteki na osiedlu Zasole przy ul. Obozowej 20 i oddział na osiedlu Błonie przy ul. Nideckiego będą nadal otwarte, aby mieszkańcy mogli korzystać z nich na miejscu i nie musieli jeździć w tym celu do centrum miasta. - Czy filie te w przyszłości również zostaną zamknięte, zależeć będzie od liczby czytelników do nich uczęszczających - mówi Urszula Maciejowska.
Jak wynika z naszych obliczeń, przeprowadzka oznacza utrudnienia dla blisko 11 tysięcy osób. Od nowego roku czytelnicy będą zmuszeni dojeżdżać po książki do nowej superbiblioteki. Będzie to uciążliwe zwłaszcza dla starszych osób. Trzeba jednak przyznać, że nowy obiekt będzie imponujący. Uzyska nazwę "Galeria Książki" - i to nie bez powodu. Rzeczywiście, siedziba oświęcimskiej książnicy przypomina galerię handlową. Jej łączna powierzchnia obejmie aż 5 tys. metrów kwadratowych.
Pod gmachem otwarty zostanie przestronny parking wraz z rowerownią. Pojawią się udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz dla osób starszych - specjalne podjazdy i windy pomiędzy poziomami. Będzie nawet bawialnia dla dzieci. Jak dodaje dyrektor MBP Leszek Palus, dla wszystkich dostępne będą sale projekcyjne do odtwarzania multimediów oraz pracownia internetowa (przewidywana na 30 stanowisk komputerowych).
Miejska Biblioteka Publiczna liczy 13 955 czytelników. Wciąż daleko nam do reszty Europy, gdzie około 60% społeczeństwa korzysta z bibliotek, kiedy w Polsce to zaledwie granica 20%. Nie ma wątpliwości, że nowoczesny, wielofunkcyjny i przestronny budynek biblioteki powinien przyciągnąć nowych czytelników.
- Dobrze, że w końcu wszystkie książki będą dostępne w jednym miejscu - cieszy się Justyna, studentka z Oświęcimia.