https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy ratusz w Oświęcimiu. Ruszyły przygotowania do budowy przyszłej siedziby urzędu miasta przy ul. Dąbrowskiego

Bogusław Kwiecień
Nowy ratusz w Oświęcimiu ma powstać w zachodniej części targowiska miejskiego przy ul. Dąbrowskiego
Nowy ratusz w Oświęcimiu ma powstać w zachodniej części targowiska miejskiego przy ul. Dąbrowskiego Sky Creative / UM w Oświęcimiu
Ruszyły przygotowania do budowy nowego ratusza miejskiego w Oświęcimiu. Według planów przyszła siedziba urzędu miasta powstanie w zachodniej części obecnego targowiska przy ul. Dąbrowskiego.

Pierwszy krok na drodze do budowy w Oświęcimiu nowego ratusza

W ostatnich dniach miasto zrobiło pierwszy krok w sprawie budowy nowego ratusza. Zawarło umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w Krakowie dotyczącą przeprowadzenia konkursu, w którym przygotowana zostanie koncepcja architektoniczna nowego miejskiego ratusza.

Umowa podpisana przez Magdalenę Buczyńską-Zapałę, prezes krakowskiego oddziału SARP i prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta przewiduje wyłonienie w drodze konkursu firmy, która obok nagrody uzyska prawo do wykonania projektu technicznego.

Podpisanie umowy przez miasto z SARP w sprawie konkursu, który wyłoni najlepszą koncepcję architektoniczną nowego ratusza miejskiego
Podpisanie umowy przez miasto z SARP w sprawie konkursu, który wyłoni najlepszą koncepcję architektoniczną nowego ratusza miejskiego
UM w Oświęcimiu

Najlepsza koncepcja ma zostać wyłoniona w październiku przyszłego roku. Na nagrody w konkursie miasto przeznaczy 100 tys. zł.

Nowy ratusz o powierzchni 5 - 6 tys. m kw. ma powstać w zachodniej części targowiska miejskiego przy ul. Dąbrowskiego.

Plan zagospodarowania dopuszcza wysokość budynku do pięciu pięter. Przewidziany jest także parking podziemny. W ratuszu znajdą się wszystkie wydziały urzędu, sala spotkań, archiwum, a także pomieszczenia dla Rady Miasta, Straży Miejskiej i Urzędu Stanu Cywilnego.

Zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku budowy nowej, jednej siedziby ratusza. Dzisiaj załatwiamy sprawy mieszkańców w pięciu budynkach, niektóre z nich są zabytkowe, zupełnie nieprzystosowane do funkcji biurowych, a tym bardziej do obsługi mieszkańców. Już czas, aby to zmienić i wybudować budynek przyjazny dla mieszkańców i urzędników – mówi prezydent Janusz Chwierut.

Jak dodaje, nowy ratusz będzie pełnił też funkcję reprezentacyjną. - Jego lokalizacja na styku Starego Miasta i osiedla Chemików zmieni relacje przestrzenne tej części miasta – zaznacza.

Według niego, atutem tej lokalizacji jest dostępność dla mieszkańców. Nieopodal przy ul. Dąbrowskiego znajdują się przystanki Miejskiego Zakładu Komunikacji, a w pobliżu także siedziby takich placówek jak Miejska Biblioteka Publiczna, ośrodki zdrowia, szpital czy szkoła muzyczna.

Wartość inwestycji będzie znana po opracowaniu dokumentacji technicznej, która zgodnie z przyjętym harmonogramem ma być gotowa w 2026 roku.

Kontrowersje wokół lokalizacji nowej siedziby Urzędu Miasta w Oświęcimiu

W związku ze wskazaniem przez miasto lokalizacji pojawiły się wątpliwości, czy ratusz powinien powstać na części targowiska. Za kontrowersyjne uważa to miejsce m.in. opozycyjny w Radzie Miasta klub Prawa i Sprawiedliwości.

Z tą lokalizacją nie można się zgodzić, bo oznacza likwidację jednej trzeciej targowiska, a co za tym idzie zniknie część oferty handlowej, na przykład meble - zauważa Waldemar Łoziński, obecnie radny powiatowy PiS, w poprzedniej kadencji zasiadający w Radzie Miasta, który sprzeciwiał się planom likwidacji targowiska.

Jak podkreśla, targowisko nie miało od dawna odpowiedniego wsparcia ze strony miasta. Wręcz przeciwnie, strefa płatnego postoju wokół czy tak prozaiczna sprawa, jak brak w pobliżu bankomatu nie stanowią zachęty do robienia tutaj zakupów.

Z kolei radny miasta z klubu PiS Jakub Przewoźnik, przypomina, że o zmianie planu zagospodarowania pod kątem lokalizacji dla ratusza zdecydowała w radzie rządząca większość. Co do budowy nowego ratusza, zgadza się, że jest potrzebny. - Od kilku lat o tym mówimy, natomiast otwartą kwestią pozostaje fakt sfinansowania tej inwestycji. Prezydent nie wskazał źródła finansowania - mówi Jakub Przewoźnik.

Do przyszłości targowiska odniósł się także prezydent. – Nasze plany nie kolidują z prowadzonym tu handlem. W części wschodniej remontowany jest kompleks handlowy, a kupcy z części zachodniej mogą się tam przenieść - przekonuje Janusz Chwierut.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska