https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podróż przez słowa w krzeszowickiej bibliotece łączyła pokolenia. Znani ludzie: prof. Bralczyk, Rusinek integrowali, zachęcali do czytania

Barbara Ciryt
Opracowanie:
Uczestnicy literackiego projektu "Podróż przez słowa"
Uczestnicy literackiego projektu "Podróż przez słowa" Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Krzeszowice
Literacka podróż w bibliotece w Krzeszowicach trwała dziewięć miesięcy. Były dyskusje, wyjątkowe spotkania autorskie i bezpośredni kontakt z uznanymi twórcami literatury. W bibliotece gościli m.in.: Michał Rusinek, Jerzy Bralczyk, Grzegorz Kasdepke oraz Ewa Stadtmüller. Tak realizowano projekt " Podróż przez słowa", którego celem było promowanie czytelnictwa poprzez konkursy językowe, warsztaty literackie. To się udało, zainteresowaniem lokalnej społeczności było duże.

Okazało się, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach może łączyć pokolenia i tętnił życiem. Projektu „Podróż przez słowa” skierowany był do wszystkich mieszkańców gminy, a szczególnie do dzieci, młodzieży oraz osób powyżej 60. roku życia. Realizacja projektu objęła nie tylko krzeszowicka bibliotekę i jej filie. Zorganizowano 32 różnorodne wydarzenia, które przyciągnęły szerokie grono uczestników i pokazały, że biblioteka to nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale również przestrzeń integracji, rozwoju i wspólnego odkrywania literatury.

Znani ludzie, inspirujące wykłady i literackie eksperymenty

Jednym z filarów projektu były spotkania autorskie, które umożliwiły mieszkańcom bezpośredni kontakt z uznanymi twórcami literatury takimi jak: Michał Rusinek, Jerzy Bralczyk, Grzegorz Kasdepke oraz Ewa Stadtmüller. Każde z tych spotkań było inspiracją do rozmów o literaturze, kulturze i języku, mieszkańcy wychodzili z nich pełni niezapomnianych wrażeń.

- Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tematyczne, takie jak „Czytanie z Turlututu” dla dzieci, które poprzez zabawy i aktywności ruchowe wprowadzały najmłodszych w świat książek. Dla młodzieży przygotowano warsztaty „Liberatura Lab: Eksperymenty ze słowem i wyobraźnią”, które ukazywały nietypowe formy literackie i zachęcały do własnej twórczości. Z kolei seniorzy mogli wziąć udział w „Leśnych kąpielach” w krzeszowickim parku, które łączyły kontakt z naturą z refleksją nad literaturą - informuje Joanna Hrabia, kierownik Działu Dziecięco-Młodzieżowego w krzeszowickiej bibliotece.

Rozrywka i kultura między książkami

Projektu dostarczał tez rozrywki poprzez gry i konkursy m.in. konkurs „Czym może być książka?”. Tu czytelnicy mogli stworzyć własne, oryginalne wersje książek, a podczas gry „Śladami Słowa” dzieci i młodzież odkrywała tajemnice literatury. W jaki sposób? Oczywiście przy pomocy nowoczesnych technologii.

Projekt „Podróż przez słowa” przyczynił się do wzmocnienia roli biblioteki jako miejsca spotkań, wymiany myśli i kreowania nowych pomysłów. Biblioteka zaspokoiła też potrzeby kontaktów międzyludzkich, współdziałania i przynależności.

- Mieszkańcy gminy Krzeszowice mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach dostępnych i bezpłatnych, co znacznie zwiększyło dostęp do oferty kulturalnej w regionie. „Podróż przez słowa” stała się przykładem, jak poprzez literaturę można integrować społeczność i inspirować ją do działania - relacjonuje Joanna Hrabia.

Projekt pokazał, że biblioteka może wzbogacać życie kulturalne gminy, łącząc tradycję z nowoczesnością i oferując mieszkańcom niezapomniane literackie podróże.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska