Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Trzecie starcie oszustów z seniorami. W kolejnym „meczu” seniorzy znów zachowali czyste konto. Łobuzy zapewne nie odpuszczą

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Oszuści metodami "na wnuczka" i "na policjanta" po raz trzeci zaatakowali oświęcimskich seniorów, doznając klęski
Oszuści metodami "na wnuczka" i "na policjanta" po raz trzeci zaatakowali oświęcimskich seniorów, doznając klęski Pixabay
W ostatnich kilkunastu dniach w powiecie oświęcimskim nasiliły się ataki amatorów łatwej gotówki metodami „na policjanta” oraz „na wypadek wnuczka”. Ich celem są głównie seniorzy. Dzięki coraz większej świadomości oraz znajomości metod działania, oszuści po trzecim ataku wciąż nie mogą zapisać na swoim koncie żadnej zdobyczy.

90-letnia mieszkanka Oświęcimia odebrała telefon, słysząc w słuchawce głos kobiety podająca się za policjantkę. Z rozmowy wynikało, że wnuczek seniorki miał wypadek i potrzeba 70 tysięcy złotych na załatwienie sprawy. Babcia natychmiast powiadomiła rodzinę i sąsiadów. Rodzina skontaktowała się z wnuczkiem, który przyjechał do babci.

78-letni mieszkaniec Oświęcimia odebrał wiadomość od mężczyzny, podającego się za jego wnuka. Przekazał wiadomość o wypadku drogowym, w którym śmiertelnie potrącił człowieka. Teraz potrzebuje 130 tysięcy złotych na kaucję. Senior od razu zorientował się, że dzwoni do niego oszust. Rozłączył się, powiadamiając operatora numeru alarmowego 112.

Oświęcim. Trzecie starcie oszustów z seniorami. W kolejnym „meczu” seniorzy znów zachowali czyste konto. Łobuzy zapewne nie odpuszczą
KPP Oświęcim

Do 64-letniej mieszkanki Oświęcimia zadzwoniła kobieta podająca się za jej kuzynkę. Szlochając przekazała, że miała wypadek drogowy. Potrąciła kobietę w ciąży. Ma ona teraz przebywać w szpitalu i nie wiadomo czy przeżyje. Teraz pilnie potrzebuje 30 tysięcy złotych, aby uniknąć więzienia. 64-latka podejrzewając, że to oszustwo, rozłączyła się i natychmiast zadzwoniła do kuzynki potwierdzając swoje przypuszczenia.

- Przy wypadkach policja od nikogo nie pobiera żadnych kaucji. To bzdura wyssana z palca – podkreśla przy każdej okazji Małgorzata Jurecka, oficer prasowy oświęcimskiej policji.

Z 79-letnim mieszkańcem Brzezinki oraz jego 73-letnią żoną skontaktowała się kobieta. Płacząc do słuchawki podała się za ich córkę. Przekazała, że została zatrzymana przez policję po wypadku drogowym, w którym śmiertelnie potrąciła człowieka. Teraz pilnie potrzebuje pieniędzy na kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Seniorzy natychmiast zadzwonili pod numer alarmowy 112, a następnie za radą operatora natychmiast skontaktowali się córką, która potwierdziła, że nie miała żadnego wypadku drogowego.
- Przestępcy dzwonią głównie na numery stacjonarne – podkreśla Małgorzata Jurecka. - Jeśli potencjalna ofiara przerwie rozmowę, oszuści spłoszeni już drugi raz do niej nie zadzwonią.

Kiedy jeden z domowników rozmawia z oszustem przez telefon stacjonarny, drugi przez komórkę może powiadomić policję, aby spróbować oszusta wciągnąć w
Kiedy jeden z domowników rozmawia z oszustem przez telefon stacjonarny, drugi przez komórkę może powiadomić policję, aby spróbować oszusta wciągnąć w pułapkę. Pixabay

A może tak zastawić pułapkę?

Jeśli w domu są dwie osoby, to w trakcie rozmowy z oszustem, drugi z domowników może spróbować powiadomić policję. Jak wiadomo, oszust w trakcie rozmowy ze swoją potencjalną ofiarą, nie pozwala się jej rozłączyć do momentu przybycia kuriera po odbiór gotówki. Takie rozmowy trwają zwykle długo, więc policja może przybyć na miejsce umówione do przekazania gotówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska