Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim zyska drugą uczelnię

Bogumił Storch
List intencyjny, który podpisali przedstawiciele UJ i Kolegium Wigierskiego, to pierwszy krok do powstania nowej uczelni
List intencyjny, który podpisali przedstawiciele UJ i Kolegium Wigierskiego, to pierwszy krok do powstania nowej uczelni Bogumił Storch
Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Kolegium Wigierskim otwierają w Oświęcimiu wyższą uczelnię. Szkoła Kultury i Praw Człowieka im. Pawła Włodkowica ruszy z naborem w przyszłym roku.

Skorzystają głównie absolwenci studiów wyższych, bo to do nich skierowana będzie oferta nowej uczelni.
Odpłatnie, podyplomowo, będzie można tu studiować m.in. kulturoznawstwo i prawa człowieka. Wykładowców ma zapewnić Uniwersytet Jagielloński.

List intencyjny w tej sprawie podpisali w Oświęcimiu profesor Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i przedstawiciele Kolegium Wigierskiego, z którym związana jest fundacja Pro Publico Bono. Prezes fundacji Waldemar Rataj jest założycielem Kolegium Wigierskiego. Kolegium to grupa (filozofowie, dyrektorzy instytucji kulturalnych), która organizuje seminaria naukowe.

W uroczystości podpisania dokumentu wziął udział Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego i zarazem przewodniczący Rady Fundacji Pro Publico Bono. - Bardzo się cieszę, że doszło do podpisania tego listu. W czasie gdy byłem premierem, odnowiona została formuła Strategicznego Programu Rozwoju dla Oświęcimia, a powstanie uczelni to realizacja tego programu - powiedział Buzek.

Już od następnego roku akademickiego ok. 60 osób będzie mogło odpłatnie studiować podyplomowo w Oświęcimiu m.in. kulturoznawstwo i prawa człowieka. Uczelnia będzie działać jako jednostka organizacyjna Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- W pierwszym roku działalności nie spodziewamy się jednak tłumów chętnych, będziemy się rozwijać stopniowo - przyznaje Igor Kalina z fundacji Pro Publico Bono. Na studiach podyplomowych uczyć się będą absolwenci polskich, a w przyszłości także zagranicznych kierunków humanistycznych.

Program nauczania przygotują profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podpisany list intencyjny to pierwszy krok. Teraz Fundacja musi znaleźć odpowiedni budynek. Wszystko wskazuje na to, że swoją siedzibę będzie mieć w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, przy ul. Legionów 11.

To właśnie w auli MSDM podpisano list intencyjny. - Ta lokalizacja jest bardzo możliwa, ale nie wykluczamy też innych rozwiązań, jeszcze zbyt wcześnie, by o tym mówić - tłumaczy Kalina. Oświęcim ma dziś tylko jedną wyższą uczelnię. Jest to niepubliczna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Kształci się w niej 1058 studentów w trybie dziennym i zaocznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska