Najstarszą jest tutaj parafia w Biegonicach. Utworzono ją jeszcze prze lokacją Nowego Sącza, we wsi koło Starego Sącza. Najsławniejszą zaś i też bardzo starą, parafia pw.św. Małgorzaty, której wierni modlą się w bazylice będącej sanktuarium cudownego Obrazu Przemienienia Pańskiego. Najmłodszą parafia pw. Błogosławionego Jana Pawła II w dzielnicy Barskie, którą ustanowiono przed niespełna rokiem.
Sumując liczbę wiernych, których sumieniami i postawami mogą poruszyć sądeccy proboszczowie wspierani przez około stu księży wikariuszy, ujawniamy pokaźną armię tworzoną przez ponad 78 tys osób.
Przedstawiona statystyka nie jest całkowicie miarodajna, bo nie uwzględnia faktu, że granice administracyjne miasta nie pokrywają się z terytorialnym zasięgiem jurysdykcji kościelnej. Parafialna mozaika sprawia, że niektóre sądeckie parafie grupują także wiernych spoza miasta. Natomiast mieszkańcy niektórych peryferyjnych obszarów miasta należą do wspólnot parafialnych z wiosek za rogatkami Nowego Sącza.
Za postać wpływową i bardzo znaczącą w życiu duchowym i kulturowym sądeczan uznać trzeba też proboszcza parafii Ewangelicko Augsburskiej. W tym przypadku ranga lidera wspólnoty wyznaniowej nie wynika z liczby wiernych. Jest ich zaledwie kilkudziesięciu.
Czytając życiorysy proboszczów sądeckich parafii łatwo dostrzec, że następuje pokoleniowa zmiana warty. Proboszczowie, którzy swoje urzędy objęli w miniom roku albo już w tym, to rocznik 1967. Jak na zwyczaje kościelne wręcz juniorzy.
Charakterystyczne jest również, że do Nowego Sącza skierowani zostali kapłani ze światowym obyciem i doświadczeniem. Tu przysłowiowa palma pierwszeństwa zdecydowanie należy się ojcu Józefowi Polakowi z 11 letnim stażem w kierowaniu Sekcją Polską Radia Watykańskiego.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+