Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paczki z Aliexpress za bezcen? To przeszłość. Unijna dyrektywa wprowadza obowiązek opodatkowania paczek z krajów pozaeuropejskich

Marlena Hebda
Marlena Hebda
Unia Europejska opodatkuje paczki przychodzące z krajów trzecich. Podatkiem VAT będą objęte na przykład produkty z Aliexpress czy Ebay
Unia Europejska opodatkuje paczki przychodzące z krajów trzecich. Podatkiem VAT będą objęte na przykład produkty z Aliexpress czy Ebay Rupixen/unsplash.com
Od lipca wszystkie paczki docierające do UE z krajów trzecich będą opodatkowane. Oznacza to, że wzrosną ceny produktów na takich platformach jak Alixpress, eBay, Wish czy Amazon. Unijna dyrektywa została zatwierdzona, natomiast polski rząd już wkrótce ma zamiar przyjąć ustawę w tej sprawie.

AliExpress już nie takie tanie

AliExpress już od kilku lat jest tanią alternatywną dla takich platform sprzedażowych jak Allegro. Chętnie buszujemy po chińskim sklepie internetowym, bo możemy znaleźć tam właściwie wszystko, często za bezcen, a w dodatku - nie musimy płacić za przesyłkę. Co prawda na zamówione produkty czekamy kilka miesięcy, ale kto by się nad tym zastanawiał, skoro w Polsce za tę samą lub podobną rzecz zapłacilibyśmy nawet kilkadziesiąt złotych więcej?

Okazuje się jednak, że taniość produktów na AliExpress i darmowa przesyłka jest zmorą dla polskiej skarbówki. Dzięki minimalizowaniu kosztów przesyłki przez chińskich sprzedawców, na przykład wysyłanie rzeczy w formie listów czy przekazywanie ich do Europy przez Bangladesz, traci na tym budżet państwa. Europejski Trybunał Obrachunkowy obliczył, że w UE straty mogą wynosić nawet 5 mld euro.

  • Do tej pory w przypadku zakupów internetowych na takich platformach jak Alixpress, Amazon, eBay czy Wish, opodatkowaniu podlegały towary, których wartość nie przekraczała 22 euro (w Polsce ten proceder nie funkcjonuje).
  • Często jednak zdarza się, że sprzedający obchodzą tę zasadę i nie odprowadzają podatku także od droższych towarów, zaniżając ich wartość - jak można dowiedzieć się z informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną.

AliExpress z opodatkowaniem - projekt nowelizacji ustawy

Dlatego też w Polsce już od jakiegoś czasu trwają zagorzałe dyskusje i prace nad tym, aby produkty z Chin opodatkować. W projekcie Rady Ministrów "o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw" pojawiają się zapisy, które miałyby uniemożliwić zakupy internetowe bez zapłacenia podatku VAT.

W projekcie można przeczytać:

"Znacząca część sprzedaży towarów do konsumentów w UE, zarówno w ramach obrotu pomiędzy państwami członkowskimi, jak i w odniesieniu do towarów sprowadzanych do Unii z państw trzecich, dokonywana jest za pośrednictwem interfejsów elektronicznych, takich jak platforma, platforma handlowa, portal lub inne podobne środki. Głównym problemem, który mają rozwiązać implementowane dyrektywy, jest niezadowalająca efektywność poboru VAT, a przy tym relatywnie duże obciążenia administracyjne i koszty ciążące na przedsiębiorcach oraz administracji skarbowej w związku z rozliczaniem podatku należnego od ww. transakcji i weryfikowaniem prawidłowości tego rozliczania."

Od 1 lipca towary z Aliexpress będą sporo droższe

Unia Europejska zatwierdziła dyrektywę w sprawie e-commerce, której konsekwencją będą m.in. droższe zakupy internetowe z krajów pozaeuropejskich. Unijne regulacje znoszą wspomniane wcześniej zwolnienia od podatku w przypadku przesyłek poniżej 22 euro, co oznacza, że do teraz każdego produktu kupionego z Chin czy Stanów Zjednoczonych doliczany będzie podatek VAT. Natomiast rozliczanie się z podatku będzie następowało za pośrednictwem platform sprzedażowych w sieci - może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu , co możemy przeczytać na portalu prawo.pl.

Polski rząd w sprawie nowych unijnych przepisów ma zamiar przyjąć ustawę już w pierwszym kwartale tego roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska