Bulwary wiślane w Krakowie to miejsce gdzie gwar mieszkańców słychać do późnych godzin wieczornych. Ten rejon stanowi wizytówkę Krakowa i przyciąga tłumy spacerowiczów i turystów, nie tylko w dzień ale również w godzinach wieczornych. Niestety nie wszyscy potrafią korzystać z uroków tej pięknej okolicy i dbać o wspólną przestrzeń, co pokazują dane straży miejskiej za 2022 i 2023 rok.
Ponad 2 tys. interwencji w ciągu roku
-W 2022 roku strażnicy miejscy podjęli na bulwarach wiślanych w Krakowie 2389 interwencji. W pierwszym półroczu 2023 było ich 809 - informuje nas Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej w Krakowie i dodaje, że mieszkańcy chcący zgłosić interwencję głównie kontaktują się poprzez numer 986, a rzadziej przez maila, którego strażnicy odczytują w godzinach 7.30-15.30.
-Dlatego zgłoszenia dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia, niszczenia mienia, zakłócania porządku publicznego, spożywania napojów alkoholowych w miejscach zabronionych, czy tamowania ruchu – ze względu na konieczność podjęcia szybkiej interwencji prosimy kierować bezpośrednio pod numer 986 - dodaje rzecznik.
Najczęściej podejmowane przez strażników działania dotyczą: osób spożywających napoje alkoholowe w miejscach objętych zakazem, zaśmiecających i zanieczyszczających miejsca dostępne dla publiczności, używających słów nieprzyzwoitych w miejscach publicznych, żebrzących i zaczepiających ludzi, zakłócających porządek i spoczynek nocny oraz naruszających przepisy uchwały o parku kulturowym. - Jeśli chodzi o porę dnia, to zdecydowanie godziny popołudniowe i wieczorne, przede wszystkim w piątki i soboty oraz w dni wolne - informuje Marek Anioł.
W 2022 roku wystawiono 1684 mandaty karne, 44 wnioski do sądu, 661 pouczeń. W 2023 - 549 mandatów karnych, 19 wniosków do sądu, 241 pouczeń. Jak tłumaczy rzecznik, nie ma jednego wyróżniającego się pod względem liczby wykroczeń miejsca, choć dość często dochodzi do wykroczeń w rejonie Smoka Wawelskiego i najbliższej okolicy.
W wyłapywaniu niewłaściwych zachowań na bulwarach pomaga z pewnością monitoring, który jak tłumaczy rzecznik, działa obecnie bez większych zakłóceń. Zapis z monitoringu powinien zgodnie z przepisami być dostępny 20 dni. W naszym przypadku archiwizujemy materiały do 60 dni - tłumaczy Marek Anioł.
W krakowskich parkach bezpieczniej
Podobnie jak w przypadku bulwarów, straż nie potrafi wskazać parku, w którym miałoby być szczególnie niebezpiecznie
-Generalnie interwencje wpływające do nas pokazują, że w miejskich parkach rzadko dochodzi do poważnych incydentów. Dotyczą one najczęściej czystości, psów bez smyczy i kagańców oraz osób spożywających alkohol w miejscach zabronionych - informuje rzecznik straży miejskiej.
By poprawić funkcjonowanie straży miejskiej, grupa mieszkańców Krakowa przygotowała obywatelski projekt uchwały ws. utworzenia w jej strukturze wydziału do internetowej obsługi zgłoszeń mieszkańców. Jak zwracają jednak uwagę radni, dokładanie teraz pracy strażnikom jest bezcelowe mając na względzie problemy kadrowe z jakimi zmaga się straż miejska.
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
