1 z 8
Przewijaj galerię w dół
Pięć sposobów, by nie przepłacać na urlopie i wakacjach
fot. Piotr Hukał / Polska Press
2 z 8
Po pierwsze: uważaj na płatności kartą i wypłaty z bankomatu...
fot. Sławomir Mielnik / Polska Press

Po pierwsze: uważaj na płatności kartą i wypłaty z bankomatu
Podczas zagranicznego urlopu niekorzystne może okazać się wypłacanie pieniędzy z bankomatu i płatność kartą. Zdarza się bowiem tak, że płacimy podwójną prowizję za pobranie gotówki lub nasze konto zostaje obciążone wysokimi opłatami za przewalutowania. Jak ich uniknąć?
– Gdy wybieramy się za granicę i nie planujemy większych wydatków, wystarczy wypłacić pieniądze w Polsce i wymienić je w kantorze po korzystnym kursie. Jeśli jednak zaplanowaliśmy wiele atrakcji, za które będziemy musieli zapłacić, np. zwiedzanie muzeów, odwiedzanie restauracji czy wypożyczenie auta, dla bezpieczeństwa lepiej nie mieć przy sobie dużej ilości gotówki. W takim wypadku warto rozważyć założenie konta walutowego, jeśli będziemy płacić w euro, dolarach amerykańskich lub w funtach. Do takiego konta przyznawana jest oddzielna karta lub jeśli, bank oferuje taką możliwość, możemy skorzystać z karty do płacenia w wielu walutach. Chodzi o kartę, która jest podpięta do konta osobistego, z którego korzystamy na co dzień i do konta walutowego. Gdy płacimy za granicą, pieniądze pobierane są z tego drugiego źródła - zauważa Leszek Zięba, ekspert finansowy mFinanse, ZFPF.

3 z 8
Po drugie: wyeliminuj prowizja za przewalutowanie...
fot. Janusz Wójtowicz / Polska Press

Po drugie: wyeliminuj prowizja za przewalutowanie
Jak dodaje Leszek Zięba, w przypadku płatności bezgotówkowych zwykłą kartą za granicą bank niekiedy nalicza prowizję za przewalutowanie. Czasem można zapłacić za nie podwójnie, gdy płacimy w innej walucie niż euro lub dolar, bo transakcja najpierw przeliczana jest na walutę rozliczeniową według kursu operatora karty, a później według kursu banku, w którym mamy konto. Przed wyjazdem powinniśmy, więc sprawdzić tabelę opłat.
- Zawsze zwracajmy także uwagę na to, czy bankomat, z którego wypłacamy gotówkę za granicą, informuje o pobraniu dodatkowej opłaty. Nie jest to prowizja banku, ale operatora maszyny. Przed wyjazdem warto, więc sprawdzić, czy w okolicy, w której będziemy przebywać, wypłacimy pieniądze, ile będzie nas to kosztować i czy przypadkiem bardziej nie będzie opłacać się nam płacić bezgotówkowo – dodaje ekspert mFinanse, ZFPF.

4 z 8
Po trzecie: porównuj oferty i oszczędzaj...
fot. Tomasz Hołod / Polska Press

Po trzecie: porównuj oferty i oszczędzaj
Przed wyjazdem warto także zrobić dobre rozeznanie w cenach noclegów i możliwych opcjach dojazdu na miejsce. Gdy planujemy podróż lotniczą, wcześniej sprawdzajmy dostępność biletów u kilku przewoźników i przy pomocy porównywarki wybierzmy najkorzystniejszą ofertę. Nie zawsze opłacalne jest także wykupienie wczasów przez biuro turystyczne, ponieważ większe okazje możemy znaleźć samodzielnie za pośrednictwem prywatnych właścicieli apartamentów. Takie oferty znajdziemy np. w serwisie Airbnb.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zmiana na szczycie małopolskiej piłki! Nowy prezes: Nie jestem osobą przypadkową

Zmiana na szczycie małopolskiej piłki! Nowy prezes: Nie jestem osobą przypadkową

Bocianie gniazdo z najpiękniejszym widokiem na świecie. Takie rzeczy w Małopolsce!

Bocianie gniazdo z najpiękniejszym widokiem na świecie. Takie rzeczy w Małopolsce!

Gorąca atmosfera na meczu Bruk-Betu Termaliki z Wisłą Kraków

Gorąca atmosfera na meczu Bruk-Betu Termaliki z Wisłą Kraków

Zobacz również

Sezon na grzyby otwarty! Pierwsze prawdziwki w 2025 roku

Sezon na grzyby otwarty! Pierwsze prawdziwki w 2025 roku

Wjazd do Krakowa będzie usłany kwiatami. Prace obejmą niemal 4 hektary terenu

Wjazd do Krakowa będzie usłany kwiatami. Prace obejmą niemal 4 hektary terenu