5 z 14
Cmentarz na Wzgórzu Pustki w Łużnej...
fot. Agnieszka Aulich

Cmentarz na Wzgórzu Pustki w Łużnej
Na ziemi gorlickiej, w czasie I wojny światowej (1914-1918) miała miejsce jedna z największych bitew na froncie wschodnim. W trakcie tzw. operacji gorlickiej zginęło tysiące żołnierzy po obu walczących stronach, w tym wielu Polaków. Na wzgórzu Pustki, na skraju wsi Łużna, jest położony największy cmentarz w Galicji Zachodniej. Jest on również największą nekropolią żołnierzy węgierskich poza granicami Węgier. Niezwykle malownicza jest kompozycja nekropolii (warto wspomnieć, ze jest to dzieło polskiego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego): mogiły rozlokowano amfiteatralnie. W drodze na szczyt można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego i Tatry. Nad całością góruje drewniana kaplica, wg koncepcji słowackiego architekta Dusana Jurkovica, który jest autorem wielu nekropolii z I wojny światowej o bardzo charakterystycznym, od razu rozpoznawalnym stylu.

6 z 14
Rezerwat przyrody “Kamienie Brodzińskiego” znajduje się na...
fot. Agnieszka Aulich

Rezerwat przyrody “Kamienie Brodzińskiego” znajduje się na górze Paprotnia. Skały z piaskowca istebniańskiego mają fantazyjne, bardzo fotogeniczne formy. Nazwa piaskowych skałek pochodzi od nazwiska poety i historyka Kazimierza Brodzińskiego, który w tej okolicy spędził swoje dzieciństwo i odwiedzał to miejsce, szukając natchnienia. Najszybszą trasą jest wejście z parkingu koło restauracji „Gospoda pod Kamieniem”, przy drodze nr 966 (trasa Lipnica Murowana - Muchówka). Niebieski szlak w ciągu 15 minut zaprowadzi nas do malowniczych skał. A parę kilometrów od Kamieni Brodzińskiego w miejscowości Połom Duży można zobaczyć też ogromną skałę Kamień Grzyb. Jest to pewne wyzwania; choć kamień jest spory, znalezienie go wcale nie jest łatwe!

7 z 14
Kościół i klasztor oo. Cystersów w Szczyrzycu. Mało kto wie,...
fot. Agnieszka Aulich

Kościół i klasztor oo. Cystersów w Szczyrzycu. Mało kto wie, że położony w górzystej kotlinie Beskidu Wyspowego zespół opactwa cysterskiego w Szczyrzycu jest jednym z najstarszych klasztorów w Polsce. Cystersi, znani jako doskonali gospodarze, są tutaj od XIII wieku! Współcześnie można zaopatrzyć się doskonałe piwa i miody z klasztornej produkcji. Spacer po okolicy będzie przyjemny dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji - niewysokie góry i piękne widoki czekają na odkrycie.

8 z 14
Odporyszów i postać Jana Wnęka...
fot. Wikipedia

Odporyszów i postać Jana Wnęka
Odporyszów jest wsią o średniowiecznych korzeniach, położoną niedaleko od Tarnowa. Znajduje się tu sanktuarium, które jest celem pielgrzymek i miejscem uroczystych odpustów, ale oprócz celu religijnego, warto tu przyjechać dla niezwykłej postaci Jana Wnęka. Kim był? Rzeźbiarzem samoukiem, ale też człowiekiem z pasją: jego miłością było latanie. Zrealizował ją, budując na wzór skrzydeł ptaków lotnię o drewnianym szkielecie, na którym rozpięte było cienkie płótno. Pierwsze próby odbywał na wzgórzach w Odporyszowie, później za pozwoleniem proboszcza startował z... kościelnej wieży. Pasję przypłacił życiem, bowiem jeden z lotów, w czerwcu 1869 r., zakończył się niefortunnym upadkiem, podczas którego odporyszowski Ikar doznał ciężkich obrażeń i zmarł. Teraz świątynią i Muzeum Jana Wnęka opiekują się Księża Misjonarze ze zgromadzenia św. Wincentego a Paulo.

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Sandecja lepsza w derbach Małopolski. Lider stracił jednak snajpera

Sandecja lepsza w derbach Małopolski. Lider stracił jednak snajpera

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Rekordowa edycja naszej ekologicznej akcji w Centrum Serenada

NASZA AKCJA
Rekordowa edycja naszej ekologicznej akcji w Centrum Serenada

Zobacz również

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci