
Pałac w Młoszowej
Pałac w Młoszowej (gm. Trzebinia). Z XVI-wiecznego zabytku w Młoszowej do dzisiaj pozostała większa część całości, tj.: północna część pałacu z wieżyczkami, kaplica, oficyna oraz cztery bramy.

Pałac w Grojcu
Pałac w Grojcu (gm. Oświęcim) Kiedyś posiadłość Radziwiłłów. Obecny wygląd to wynik przebudowy z końca XVIII w. przez właściciela dóbr hr. Ignacego Bobrowskiego. Na miejscu dawnego dworu obronnego Porębskich wzniósł wielkopańską, dwukondygnacyjną rezydencję będącą od początku XX do 1939 r. w. siedzibą ks. Władysława Radziwiłła. W jednej z komnat, wcześniej będącej kaplicą zamkową, został pochowany kalwin Balcer II Porębski – jeden z przywódców Rokoszu Zebrzydowskiego. Obecnie własność powiatu oświęcimskiego, który chce go sprzedać.

Pałac w Rajsku
Pałac w Rajsku (gm. Oświęcim) Został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku i do połowy XIX wieku należał do rodziny Bobrowskich. Ostatnim właścicielem z tego roku był hr. Ignacy Bobrowski. Nie wiadomo dokładnie, kiedy przeszedł w ręce rodziny Zwillingów, jednego z rodów austriackiej arystokracji. Zwillingowie przebudowali pałac w stylu neogotyku angielskiego. Nowi właściciele urządzili także całe otoczenie, czyli park, założyli ogród, oczywiście również w stylu angielskim. W takim kształcie dworek przetrwał do początku XX wieku, kiedy na kolejne zmiany zdecydował się Wincenty Zwilling.

Dwór w Bolesławiu
Dwór w Bolesławiu To dawna oficyna niezachowanego do dziś XVII w. pałacu. Adaptacja budynku nastąpiła w poł. XIX wieku. W lipcu 1787 roku, przebywał w nim król Stanisław August Poniatowski. Od poł. XIX w. dwór był siedzibą dyrekcji miejscowej kopalni. Po 1945 mieściły się w nim różne urzędy i instytucje. W latach 2004 - 2008 przeszedł remont. Dzisiaj jest tutaj Centrum Kultury.