Kim są Mańkowscy?
Góralom z Pienin szczególnie bliska jest przyszła panna młoda. Hrabina Helena to bowiem przedstawicielka najmłodszego pokolenia rodu Mańkowskich, którzy w 2008 roku odzyskali od Skarbu Państwa swoją ojcowiznę, czyli ziemię, którą komuniści odebrali zaraz po wojnie ich dziadkowi Adamowi Stadnickiemu.
W 1948 roku utworzono z majątku Stadnickiego Uzdrowisko Szczawnica i to właśnie je 10 lat temu przejęli Mańkowscy pod wodzą seniora rodu Andrzeja (ojciec Heleny i jej braci Krzysztofa i Nicolasa).
Mańkowscy nie tylko rozpoczęli szybką odbudowę uzdrowiska, ale też przyłączyli się do wielu miejskich projektów. Dodatkowo dokupili nieruchomości i dziś mają 30 hektarów w centrum miasta.
W ramach działalności Rodziny Mańkowskich sukcesywnie przywracana jest unikatowa, zabytkowa architektura kurortu. W 2008 roku została odbudowana wschodnia pierzeja Placu Dietla tzw. „Dom nad Zdrojami” mieszczący dziś Pijalnię Szczawnickich Wód Mineralnych z Galerią Pijalni Wód oraz kawiarnią Café Helenka. W 2009 roku odrestaurowana została rodzinna willa „Pod Modrzewiami” udostępniona turystom jako pięciogwiazdkowy Modrzewie Park Hotel. W 2010 r. oddano Muzeum Uzdrowiska, a w 2011 zakończyła się odbudowa słynnego Dworku Gościnnego. W 2012 zrealizowano m.in.: projekt rewitalizacji Parku Dolnego i Górnego oraz wyremontowano zabytkową Willę Marta. Rewitalizacja szczawnickiego kurortu trwa w dalszym ciągu.
Turystom to się podoba
- Tę zmianę widać - mówi Maria Dziubasińska, turystka z Warszawy. - Odwiedzam Szczawnicę co roku i widzę, jak pięknie się zmienia. Można powiedzieć, że to już dziś kurort na miarę europejską z fantastycznymi obiektami hotelowymi i bogatą ofertą kulturalną, „serwowaną” w odnowionym przez Mańkowskich Dworku Gościnnym.
Wesele będzie trwać aż 4 dni
Teraz najnowszym przedsięwzięciem hrabiów jest budowa 5-gwiazdkowego hotelu. To zapewne w nim latem przyszłego roku odbędzie się wielkie weselisko.
Jak zapowiadają (np. w najnowszym wydaniu tygodnika Wprost) Helena Mańkowska i Jan Lubomirski- Lanckoroński uroczystość, podczas której złączą się węzłem małżeńskim, odbędzie się w kościele w Nawojowej pod Nowym Sączem (rodzinna świątynia Stadnickich). Później orszak weselny przeniesie się do Szczawnicy, gdzie bawić ma się (aż przez 4 dni) cała artystyczna i arystokratyczna śmietanka Polski. Zaproszeni będą też przedstawiciele rodów szlacheckich z całej Europy, z którymi skoligaceni są zarówno Lubomirscy jak i Mankowscy.
Pienińscy górale już zacierają ręce na tę okazję. Podobno telefonów od osób chętnych na przyjazd do Szczawnicy w terminie hrabiowskiego wesela (tak by móc podziwiać sławy z bliska) miejscowi właściciele pensjonatów otrzymują już naprawdę sporo. Ceny na pewno pójdą więc w górę.
Kim oni są?
Hrabina Helena Marie Gabrielle Mańkowska z Brodnicy herbu Zaremba
Urodziła się w 1981 roku we Francji i to tam spędziła dzieciństwo, odebrała edukacją, a następnie rozpoczęła pracę zawodową. Pracowała w różnych branżach: od reklamowej po modową. Około 2010 roku na stałe przeniosła się do Polski i tu wspólnie z ojcem i dwójką braci prowadzi ogromne przedsięwzięcie, jakim jest odbudowa Szczawnicy. Nigdy nie była zamężna, nie ma dzieci.
Książę Jan Lubomirski - Lanckoroński herbu Jan Lubomirski - Lanckoroński Szreniawa bez Krzyża
Urodzony 22 marca 1978 roku w Krakowie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich. W przeszłości był mężem Dominiki Kulczyk (córki Jana Kulczyka), z którą ma dwójkę dzieci.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Koniec papierowego L4. Twoje zwolnienie w internecie