Spis treści
Szczawnica czyli niezwykły klimat i miejsca warte uwagi
Szukając miejsca na spędzenie wiosennego urlopu w górach wiele osób wybiera Zakopane. Nie każdy jednak wie, że blisko godzinę drogi od zatłoczonego Zakopanego można zwiedzić popularny małopolski kurort czyli Szczawnicę. Położone na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego miasteczko uzdrowiskowe ma do zaoferowania wiele atrakcji. Stoki narciarskie, szlaki turystyczne i klimatyczne knajpki to doskonała alternatywa dla zatłoczonego i odstraszającego cenami Zakopanego. Nie bez powodu mówi się, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce.
Jeśli planujesz urlop w Szczawnicy, ale nie wiesz jak aktywnie spędzić wolny czas. Przejdź do galerii i zobacz jakie atrakcje proponuje Szczawnica.
Szczawnica tańsza niż Zakopane
Szczawnica po za tym, że gwarantuje o wiele mniejsze tłumy turystów, to także spędzenie tutaj urlopu może okazać się znacznie tańszym wyborem. Przykładowo za tygodniowy pobyt w lutym dla dwóch dorosłych osób za pokój trzeba by zapłacić około 1000 zł. Natomiast za podobny nocleg w Zakopanem trzeba zapłacić nawet drugie tyle - analiza na podstawie cen na Booking.pl
Historia Szczawnicy
Pierwsze wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 roku. Wówczas Władysław Jagiełło zapisał Abrahamowi z Goszyc 400 florenów. W dokumentach wymienione zostały nazwy – Szczawnica Niżna i Wyżna.
Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali "szczawami". Do końca XVIII wieku Szczawnica stanowiła część Starostwa Czorsztyńskiego. W 1839 roku Józef Stefan Szalay przejął zarząd nad dobrami w Szczawnicy i od tego czasu datuje się rozwój zdrojowiska.
Źródła wód mineralnych w Szczawnicy
W Szczawnicy znajduje się aż dziewięć źródeł mineralnych, to m.in.
Józefina
Stefan
Józef
Magdalena
Jan
Helena
Wanda
Szymon
Pitoniakówka
Pierwszych sześć można dostać w pijalni na placu. Józefa Dietla w centrum uzdrowiska. Najstarsze źródło to „Józefina”.
Ten materiał może Cię zainteresować: Gdzie na narty w Małopolsce? Oto czynne stacje narciarskie
