Kwiatowa Pełnia Księżyca w maju 2022
Kwiatowa Pełnia Księżyca nazywana jest tak w związku z porą, w której możemy ją podziwiać. Maj bowiem jest czasem, gdy wszystko wokół rozkwita, wzrasta i budzi się do życia, a pąki i kwiaty drzew cieszą nasze oczy. Ta pełnia znana jest również jako:
- Mleczna Pełnia Księżyca,
- Pełnia Zajęcza,
- Pełnia Sadzenia Kukurydzy.
Zwykło się także mówić, że Kwiatowa Pełnia Księżyca sprzyja również miłości i płodności.
W tym roku to wyjątkowe zjawisko będzie można podziwiać w nocy z 15 na 16 maja. Nie jest to jednak jedyne wyjątkowe zjawisko, które miłośnicy nocnego nieba będą mogli oglądać w tym czasie. Kwiatowy Księżyc będzie można obserwować bowiem w pełnym zaćmieniu.
Zaćmienie Kwiatowego Księżyca. Pierwsze zaćmienie Księżyca w 2022 roku
Pierwsze z tegorocznych dwóch zaćmień Księżyca będzie można oglądać w nocy z 15 na 16 maja. W Polsce to zjawisko będzie można oglądać między godziną 3:32, a 4:27. Będzie ono widoczne częściowo.
Ci, którzy chcieliby zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca, będą musieli skorzystać np. z internetowych kamer. Będzie można je oglądać o godzinie 5:29. Zjawisko przestanie być widoczne natomiast do godziny 8:50 naszego czasu.
Jak oglądać zaćmienie Księżyca?
Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczą sprzyjające warunki pogodowe, czyli bezchmurne niebo, oraz możliwie pusty horyzont w kierunku południowo-zachodnim.
Co to jest zaćmienie Księżyca?
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy obserwować w chwili, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem, a Księżycem będącym w pełni, a jednocześnie Księżyc wchodzi w stożek cienia Ziemi.
W Polsce najbliższe zaćmienie Księżyca będziemy mogli obserwować jedynie częściowo.
