https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy taki zespół lekarzy w Krakowie

Anna Górska
Elżbieta Ochmańska z wyleczonym synkiem Grzesiem
Elżbieta Ochmańska z wyleczonym synkiem Grzesiem Arkadiusz Kwoka
Położnik-ultrasonografista, kardiolog prenatalny, położnik-klinicysta, neonatolog, kardiolog i kardiochirurg dziecięcy - wszyscy ci specjaliści rozpoczynają pracę w nowym interdyscyplinarnym zespole w ginekologiczno-położniczym szpitalu "Ujastek". Zaopiekują się kompleksowo kobietą w ciąży, jeśli okaże się, że jej nienarodzone dziecko ma wadę serca. Wszystko w ramach NFZ. To pierwszy taki zespół nie tylko w Krakowie, ale też województwie.

Czytaj też:

Do tej pory rodzice byli nieustannie kierowani od lekarza do lekarza, szukali pomocy po całym kraju. Zdarzało się też, że wady były wykrywane zbyt późno albo zupełnie przypadkowo. Z ciężką chorobą dziecka musieli walczyć sami.
Przeżyli to na własnej skórze Elżbieta i Roman Ochmańscy. O tym, że ich Grześ ma wrodzoną wadę serca, jego mama dowiedziała się w 20. tygodniu ciąży. Wykrył to ginekolog podczas rutynowej kontroli. Lekarz zalecił dokładne badania i skierował do specjalistów.

- Najpierw musieliśmy jechać do Warszawy, ale tam z naszym problemem nas nie przyjęto - wspomina Roman Ochmański. - Potem skierowano żonę do Łodzi. Na szczęście w łódzkim szpitalu się nią zaopiekowano.

Ale prawda jest taka, że zostali sami z chorobą jeszcze nie narodzonego dziecka. Sami podróżowali po polskich szpitalach, szukali adresów lecznic, specjalistów, którzy mogliby im pomóc.

Grzesio ma już cztery lata, jest po dwóch poważnych operacjach, ale w ogóle po nim nie widać, że ma chore serce. - Rodzicom, którzy znajdą się w takiej sytuacji jak my, będzie teraz znacznie łatwiej. Nie podlega żadnej dyskusji, że taki zespół jak w "Ujastku" już dawno powinien powstać - dodaje Roman Ochmański.

Jak to będzie wyglądało? Jeśli po badaniu echokardiograficznym (można je przeprowadzić bezpłatnie w "Ujastku", gdy lekarz ginekolog wypisze skierowanie) okaże się, że płód ma wadę serca, zespół wkracza do akcji. - Kompleksowo zbadają kobietę i płód, opracują metodę leczenia - zdradza Arkadiusz Kwoka, rzecznik "Ujastka". Krakowscy lekarze natychmiast kontaktują się ze specjalistami z Warszawy i Łodzi. - Jesteśmy już przygotowani na przeprowadzenie badania echokardiograficznego on-line, by lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu czy Matki Polki w Łodzi mogli ocenić stan i podjąć decyzje o leczeniu - zdradza Kwoka. Matka już nigdzie nie musi jeździć.

W piątek odbyła się "próba generalna". Wszyscy lekarze zaangażowani w pracę zespołu spotkali się w Krakowie i omówili zasady współpracy. Przeprowadzili też badanie serca on-line. Próba się udała.

Dr Beata Radzymińska-Chruściel ze szpitala "Ujastek" podkreśla, że coraz więcej dzieci rodzi się z wadą serca. Ze statystyk wynika, że jedno na sto narodzonych dzieci ma chore serce. - Dlatego tylko ścisła współpraca pomiędzy lekarzami tych sześciu specjalności daje gwarancję na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie wrodzonych wad serca - zaznacza dr Radzymińska.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
józek
brawo!!!dla lekarzy!!!Kraków górą!!!
w
wata
tia i co jeszcze , a gdzie dla starych ludzi takie mecyje??
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska