Rzecznik KE Christian Wigand, przekazał w piątek RMF FM, że jeśli chodzi o „zarządzanie granicą zewnętrzną UE, potrzebujemy zintegrowanych rozwiązań, które zapewnią, że nielegalne przekroczenia granicy nie pozostaną niewykryte oraz które będą powiązane ze skutecznym i szybkim zarządzaniem migracją i systemem azylowym”. - Płot może być dobrym pomysłem w obecnej sytuacji na zewnętrznej granicy UE z Białorusią – stwierdził.
Wigand dodał, że „wszelkie środki podejmowane w celu zarządzania granicami zewnętrznymi UE muszą być proporcjonalne i muszą być zgodne z poszanowaniem praw podstawowych oraz praw wynikających z unijnych przepisów azylowych”. - Współpracujemy z polskimi władzami, aby wspierać je w efektywnym zarządzaniu granicami zewnętrznej granicy, zgodnie z prawem UE – przekazał.
Granica polsko-białoruska
Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku, czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.
Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcji.
W poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak przekazał w mediach społecznościowych, że aby uszczelnić granice polsko-białoruską „powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m”. - Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej. Wkrótce przedstawię szczegóły dotyczące dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP – oświadczył.
Najbardziej szokujące rytuały na świecie - ZOBACZ brutalne r...
W ubiegłym tygodniu szef MON poinformował, żołnierze ułożyli już ponad 100 km ogrodzenia na pasie granicznym. - Rozpoczynają też układanie kolejnych 50 km – napisał minister na Twitterze, dołączając zdjęcia siatki z drutu kolczastego.
