https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod patronatem "GK". Wzdłuż Jukonu psim tropem

Psy już tylko czekają na sygnał do startu
Psy już tylko czekają na sygnał do startu fot. archiwum
Na Alasce husky wpierw przybysza zaskakuje wyglądem. Mały, kundlowaty, na cienkich nogach. Maść nosi rozmaitą. Jakby skundliły się wszystkie rasy świata. Tylko błękit oczu przypomina, że to on tu jest u siebie, a większość z nas przybyła na chwilę. Husky zaprzęgowy jest niespokojny. Wierci się, rozgląda gorączkowo. Hałasuje, gdy poczuje nadchodzący bieg, ujada gorączkowo. Każdy jest inny. W zaprzęgu zawodnika rosyjskiego, Czukczy Michaiła Telpina, cała czternastka wyglądała jak przypadkowa zbieranina. Żaden nie zdobyłby najmniejszego medalu na wystawie.

Fairbanks leży w samym sercu Alaski. Od morza na południu, zachodzie, północy dzieli go tyle kilometrów ile od granicy kanadyjskiego Jukonu. Nikt by może o Fairbanks nigdy nie usłyszał, nigdy by tu miasto nie powstało, gdyby nie gorączka złota. Do Fairbanks, na Alasce poszukiwacze złota i zaopatrzenie wędrowali przez góry kolejnych 600 kilometrów. Stąd wzięła się tradycja i mit długodystansowych psich zaprzęgów.

Drogi na Alasce zaczęto budować dopiero w czasie II wojny światowej. Jednak tradycja maszerska przetrwała. Już hobbystycznie. Psie zaprzęgi nie zmieniły się przez stulecia. Drewniane sanie ciągnie co najmniej 6-7 husky, ale bywa, że w zaprzęgu jest ich nawet 20. Dzisiaj psie zaprzęgi to już przede wszystkim atrakcja turystyczna. Jednak zawodowy maszer to profesja najwyższego na Alasce szacunku.

Musieliśmy to zobaczyć!
W tym roku na starcie stanęło 24 śmiałków. Wśród nich 8 kobiet. Gdy obserwowałem ostatnie przygotowania do startu, miałem wrażenie, że ruszają na przejażdżkę. Godzinę przed startem psy machały ogonami. Kwadrans przed na nogi nałożono im skarpetki! Pięć minut przed ujadanie, łkanie, wycie obudziłyby umarlaka. 24 zaprzęgi. 14 psów w każdym

Przygotowania… Nie było takich! Wszyscy zawodnicy rozluźnieni, nonszalancko żartowali z konkurentów. Zasady wyścigu są proste. Wyznaczona trasa, punkty kontrolne, w niektórych miejscach odpoczynkowych obowiązkowa 12-godzinna przerwa. Jeżeli któryś pies osłabnie, można go zostawić w punkcie etapowym. Rekordziści pokonują 1600 kilometrów arktycznej głuszy w nie- wiele ponad 10 dni. Kończą najczęściej w 8-9 psów. Każdy, kto wyścig ukończy, zyskuje zaszczytne miano weterana.

Wystartowali. Już na pierwszym etapie (ok. 70 km) stawka się rozciągnęła. Gdy pytałem o faworytów, nikt mi nie pomógł. Zakłady bukmacherskie przyjmuje się po cichu. Ja skupiłem się na tych. Numer 1 - Allen Moore, 54 lata, weteran wielu wyścigów. Numer 3

- Sonny Lindner, 62 lata, weteran i twardziel. Numer 6 - Hugh Neff, 44 lata, weteran, wesoły małolat. Z przekory do faworytów dopisałem dwie kobiety…Do mety w Whitehorse dotarło przed upływem 11 doby dwóch weteranów. 2 godziny przed metą prowadził Allen. Jednak Neff zrobił coś niesamowitego, po 10 dniach męki potrafił jeszcze skłonić swój zaprzęg do szaleńczego pościgu. I wygrał! O 1 minutę!Weteran Lindner był 7, stracił do Neffa 17 godzin. Kristy dobiegła dziewiąta 25 godzin za zwycięzcą. Kyla straciła 39 godzin i zdobyła 11 miejsce.A Czukcza był trzy etapy za stawką…

Medale, puchary i pieniężne premie zgarnęli najtwardsi sportowcy świata. Choć może powinny je dostać psy?
Szczegółowe relacje z wyprawy: www.variant-adventure.pl

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sh
bo Czukcza szanuje swoje psy , inni je zajezdżają
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska