https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod Tarnowem powstaje gigantyczny gazociąg [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Do podtarnowskiej gminy Skrzyszów dotarła budowa nowego, potężnego gazociągu, który połączy podkarpacką Strachocinę ze Śląskiem.

Nowy polski gazociąg stanowić ma istotny element środkowoeuropejskiego korytarza gazowego Północ-Południe, który umożliwi dwukierunkowy przesył gazu, m.in. na Słowację, a także w stronę Ukrainy, czyli w kierunku odwrotnym do obecnego.

Budowa gazociągu pozwoli także na przesył gazu z importu z Hermanowic do Pogórskiej Woli oraz dalej w kierunku Śląska, jak również z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina do systemu przesyłowego bezpośrednio w kierunku zachodnim.

Prace przy pierwszym, liczącym blisko 100 kilometrów, odcinku gazociągu ze Strachociny na Podkarpaciu do Pogórskiej Woli w podtarnowskiej gminie Skrzyszów są już mocno zaawansowane. Ogromne wrażenie robią zwłaszcza potężne rury, które w tym momencie są układane na trasie gazociągu. Biegnie on przez gminy: Sanok, Zarszyn, Haczów, Krosno, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Frysztak, Kołaczyce, Brzostek, Jodłowa, Pilzno, Skrzyszów. Zakończenie prac na pierwszym odcinku planowane jest w przyszłym roku.

Jednocześnie rozpoczeły się przygotowanie do budowy na kolejnym, liczącym 168 km, odcinku gazociągu, od Pogórskiej Woli do Tworzenia, na Śląsku. Jego trasa przebiegać będzie na terenie gmin: Skrzyszów, Tarnów, Lisia Góra, Dąbrowa Tarnowska, Żabno, Olesno, Gręboszów, Opatowiec, Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Pałecznica, Radziemice, Słomniki, Iwanowice, Gołcza, Trzyciąż, Olkusz, Klucze, Bolesław, Sławków, Dąbrowa Górnicza. Oddanie tego odcinka nastąpić ma do 2022 roku.

Za zajęcie terenu pod gazociąg właściciele działek otrzymają, wyliczone na podstawie poniesionych szkód, odszkodowania. Zyskają również samorządy gmin, przez które przebiegać będzie inwestycja.

- Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości 2 procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych - tłumaczą przedstawiciele Gaz-System S.A., czyli spółki akcyjnej Skarbu Państwa, która realizuje przedsięwzięcie.

FLESZ: Zysk dla budżetu dzięki nowym oznaczeniom energooszczędności. W co zamieni się A+++?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PeterJ

Tworzeń nie jest na Śląsku tylko jest dzielnicą Dąbrowy Górniczej w Zagłębiu Dąbrowskim.

b
benek
Dobra jest.
P
Piotr
Ten artykuł to jakaś kpina. Chyba nikt nie zrobił tu dobrego wywiadu z mieszkańcami i nie był na terenie budowy!

Odszkodowania to jakaś kpina. Inwestycja zniszczyła mnóstwo rodzinnych działek, na których aktualnie nie można nic budować. Inwestycja wogóle nie jest zabezpieczona, głębokie niezabezpieczone wykopy, wokół których bawią się dzieci i otwarte rury, do których wchodzą zwierzęta i dzieci.

Dodatkowo ekipy, które to robią okropnie zaśmiecają okolice, pola, lasy, działki. Śmieci wszędzie fruwają - horror

Ostre elementy - co z tego, że to zasypią jak ostre elementy będą wystawć z ziemi, a ktoś kiedy na nie natrafi.

Zero konsultacji z mieszkańcami, wnoszone pisma o zmianę trasy. No ale kto podskoczy gazą, które mają pieniądze i robią inwestycje za miliony złotych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska