https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie policyjnych działań „Bezpieczne wakacje 2018” w Małopolsce

Marcin Banasik
Od 22.06 do 2.09. małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 86 308 pojazdów. Ujawniono 46 093 wykroczenia. Zatrzymano 956 praw jazdy i 4143 dowody rejestracyjne w tym 2225 za zły stan techniczny. Wstępne dane statystyczne pokazują, że w okresie od 22.06. do 02.09.br. na małopolskich drogach doszło do 681 wypadków drogowych w których zginęło 47 osób a 821 zostało rannych. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 odnotowano 65 wypadków, w których zginęło 1 dziecko, a 74 zostało rannych.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego małopolscy policjanci podsumowali wyniki akcji „Bezpieczne wakacje”, której celem było zapewnienie w tym czasie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom naszego województwa jak i turystom podróżującym i wypoczywającym na terenie Małopolski.

Ponieważ okres wakacji to przede wszystkim wypoczynek dla dzieci i młodzieży, policjanci przede wszystkim dbali o zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i w miejscu wypoczynku.

Policjanci ruchu drogowego przeprowadzali kontrole prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Kontrole autokarów były wykonywane jeszcze przed wyruszeniem autokarów w trasę w każdym z powiatów, przy czym wyznaczono także 3 stałe punkty kontroli autokarów (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz). Od 22.06. do 2.09.2018 roku skontrolowano 2070 autobusów, z czego 1898 w komunikacji krajowej i 172 w komunikacji międzynarodowej. Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego jeszcze przed wyjazdem w trasę - skontrolowano 578 takich autokarów (tj. prawie co 4. skontrolowany autobus). Kontrole autobusów ujawniły 123 usterki techniczne, za które zatrzymano 103 dowody rejestracyjne. Podczas prowadzonych działań stwierdzono 5 przypadków kierowania autobusem przez nietrzeźwego kierującego.

Oprócz kontroli autobusów policjanci szczególną uwagę zwracali także na indywidualne przejazdy. Kontrole dotyczyły m.in. wykroczeń popełnianych przez kierujących a także ich stanu trzeźwości. Podczas kontroli ujawniono i wyeliminowano z ruchu 2 tys. nietrzeźwych kierujących. Kontrole wykazały 2971 przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i 94 przypadki niewłaściwego przewozu dzieci.

W okresie wakacji małopolscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami innych służb, w tym m.in. Kuratorium Oświaty, a także Państwową Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną dokonali 1598 sprawdzeń zorganizowanych miejsc wypoczynku dzieci oraz młodzieży. Przeprowadzono także kontrole obozów harcerskich. Przed przyjazdem zorganizowanych grup harcerzy nawiązywali kontakt z komendantami obozów oraz organizatorami w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestnikom oraz sprawdzali miejsca zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Już w trakcie trwania obozów policjanci spotykali się z harcerzami, aby przypomnieć im zasady bezpieczeństwa oraz przybliżyć zagrożenia, z jakimi mogą mieć do czynienia podczas pieszych wycieczek i pobytu w lesie.

Mając na uwadze, że nie każde dziecko wyjeżdża na wakacje małopolscy policjanci zapewniali bezpieczeństwo także najmłodszym pozostającym w czasie wakacji w miejscu zamieszkania.

Funkcjonariusze przeprowadzili 1194 spotkań edukacyjnych podczas których omawiane były z najmłodszymi podstawowe zasady bezpiecznej zabawy w domu i na podwórku. Omawiano także zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. W czasie wakacji policjanci przeprowadzili 6214 (na zasadzie wielokrotności) kontroli akwenów wodnych, w tym tzw. „dzikich” kąpielisk.

Ponadto, w celu ograniczenia sprzedaży alkoholu nieletnim dokonali sprawdzeń 6643 miejsc sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych.

Wszystkie te działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego zarówno na małopolskich drogach jak i w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych naszego województwa.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
romek
zawsze jest wina kierowcy, a drogi, a stare samochody, starsi kierowcy za kierownica? Tu bym szukała przyczyny. W sumie Yanosik to tez jest jakies wyjscie, zeby jezdzic ostrozniej
M
Maks
Widać, że kontrole niewiele dają... Skupiłbym się na wyszkoleniu kierowców i stanie dróg... piratem nie jestem, ale nie do końca jeżdżę zawsze przepisowo, yanosika po coś mam, bo uważam, że niektóre ograniczenia nie są adekwatne do drogi... Czas zacząć kombinować inaczejniż tylko dawaniem mandatów
K
Kris
No to rzeczywiście bardzo bezpieczne co dwa dni ofiara śmiertelna. Kiedy w końcu podniosą mandaty za prędkości?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska