https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójne święto 15 sierpnia: Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego. Czy trzeba iść do kościoła? Gdzie zrobimy zakupy?

oprac.: Anna Nowak
!5 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny iŚwięto Wojska Polskiego
!5 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny iŚwięto Wojska Polskiego Wojciech Wojtkielewicz
15 sierpnia to wyjątkowy dzień w polskim kalendarzu, który łączy w sobie zarówno duchowe, jak i patriotyczne aspekty. Tego dnia obchodzone są dwa ważne święta: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. W tym dniu Polacy uczestniczą w uroczystościach religijnych, patriotycznych oraz licznych wydarzeniach kulturalnych, które podkreślają bogactwo tradycji i historii naszego kraju. Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Czy trzeba iść do kościoła i gdzie tego dnia zrobimy zakupy? Poniżej podajemy szczegóły.

15 sierpnia, czyli podwójne święto w Polsce

15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa ważne święta: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Oto krótkie informacje na ich temat:

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane również jako Matki Boskiej Zielnej, to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. Upamiętnia ono wzięcie do nieba z ciałem i duszą Matki Boskiej po zakończeniu jej ziemskiego życia. Tradycja ta ma swoje korzenie w apokryficznych zapisach, które mówią, że po śmierci Maryi apostołowie nie znaleźli jej ciała w grobie, lecz jedynie zioła i kwiaty. Święto to obchodzone jest od V wieku n.e., a po raz pierwszy celebrowano je w Jerozolimie, rodzinnym mieście Maryi. W 1950 roku papież Pius XII ogłosił dogmat, który potwierdził, że Maryja została wzięta do nieba wraz z ciałem. W Polsce 15 sierpnia wierni przynoszą do kościołów dojrzałe zboża, zioła, warzywa i owoce, które są następnie błogosławione podczas mszy świętych.

Z kolei Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, znanej również jako "Cud nad Wisłą". Bitwa ta była kluczowym momentem wojny polsko-bolszewickiej i miała ogromne znaczenie dla utrzymania niepodległości Polski oraz powstrzymania rozprzestrzeniania się komunizmu w Europie.
Święto to zostało ustanowione w 1923 roku, a następnie przywrócone w 1992 roku po okresie PRL-u, podczas którego było zakazane. Na pamiątkę wspomnianego cudu przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywają się defilady oraz uroczysta zmiana warty przy udziale przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy?

15 sierpnia w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy ze względu na dwa święta: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. W związku z tym większość sklepów, w tym centra handlowe i supermarkety, będzie zamknięta. Nieczynne pozostaną także inne punkty usługowe oraz urzędy. Ponadto autobusy, tramwaje oraz pociągi mogą kursować według zmienionych bądź świątecznych rozkładów jazdy.

Czynne mogą być jedynie:

  • sklepy osiedlowe (klientów musi obsłużyć właściciel)
  • apteki
  • stacje paliw
  • niektóre lokale gastronomiczne
  • sklepy działające na zasadach franczyzy

Obowiązek uczestnictwa we mszy świętej 15 sierpnia

W czwartek 15 sierpnia katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej, ponieważ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem nakazanym. Oznacza to, że katolicy mają tego dnia obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Przy wielu kościołach organizowane są wówczas dożynki i odpusty parafialne.

Jeśli wierny z ważnych powodów nie może uczestniczyć we mszy 15 sierpnia, może pójść na mszę wieczorną dzień wcześniej, czyli 14 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska