Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce sięgnęły... 17,8 proc. Kto dostał najwięcej, a kto najmniej? Oto najnowsza MAŁOPOLSKA LISTA PŁAC 2022

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Płace w Małopolsce po raz kolejny wzrosły bardziej niż w pozostałej części kraju, bo aż o 17,8 proc. Przeciętne wynagrodzenie w naszym regionie przekroczyło w kwietniu 2022 roku 6,9 tys. zł brutto. Oto najnowsza MAŁOPOLSKA LISTA PŁAC i PODWYŻEK PŁAC 2022. Jeśli chcesz odnaleźć swoją branżę i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Płace w Małopolsce po raz kolejny wzrosły bardziej niż w pozostałej części kraju, bo aż o 17,8 proc. Przeciętne wynagrodzenie w naszym regionie przekroczyło w kwietniu 2022 roku 6,9 tys. zł brutto. Oto najnowsza MAŁOPOLSKA LISTA PŁAC i PODWYŻEK PŁAC 2022. Jeśli chcesz odnaleźć swoją branżę i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 123rf.com
Płace w Małopolsce po raz kolejny wzrosły bardziej niż w pozostałej części kraju, bo aż o 17,8 proc. Przeciętne wynagrodzenie w naszym regionie przekroczyło w kwietniu 2022 roku 6,9 tys. zł brutto – podał właśnie Urząd Statystyczny w Krakowie. W niektórych branżach podwyżki płac były jeszcze wyższe: sięgnęły… 29,6 procent. Najlepiej uposażona grupa zawodowa w Małopolsce zarabia już średnio 13,2 tys. zł miesięcznie. To o jedna piątą więcej niż rok temu. Owe suche dane muszą mocno frustrować tych Małopolan, którzy – mimo rekordowej w tym stuleciu inflacji - nie doczekali się żadnych podwyżek wynagrodzeń. A jest ich, wbrew pozorom, niemało. Oto najnowsza MAŁOPOLSKA LISTA PŁAC i PODWYŻEK PŁAC 2022. Jeśli chcesz odnaleźć swoją branżę i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W poprzednich dniach Polskę elektryzowała informacja GUS, że przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w skali kraju w kwietniu 2022 roku 6626,95 zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) aż o 14,1 procent wyższe niż przed rokiem. Tak duży wzrost to rekord stulecia – wcześniejszy (12,8 proc.) odnotowano w lutym 2008 roku. Problem w tym, że 14 lat temu inflacja wynosiła 2,5 proc., czyli realne płace mocno rosły, natomiast teraz inflacja dobiła do 12,4 proc., co oznacza, że podwyżki wynagrodzeń ledwie ją rekompensują. W dodatku – o amortyzacji skutków inflacji mogą mówić wyłącznie ci, którzy faktycznie otrzymali podwyżki na poziomie podawanym przez GUS lub wyższym. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że osoby takie stanowią w Polsce mniejszość. Miesięczne statystyki GUS nie obejmują bowiem pracowników mikrofirm, a jedynie ludzi z sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób.

Kto zarabia 6.908 zł, kto 13.205, a kto 4.124? Sprawdź

Podobnie jest w Małopolsce, gdzie w sektorze przedsiębiorstw małych, średnich i dużych pracuje prawie 539 tys. osób, a cała populacja pracujących liczy ok. 1,4 mln ludzi. Statystyki GUS mówią nam zatem o tym, co dzieje się u 38,5 proc. zatrudnionych, pomijając pozostałych 61,5 proc. A materialna sytuacja owej większości, pracującej przede wszystkim w mikrofirmach, jest z reguły dużo gorsza niż mogłoby wynikać oficjalnych komunikatów.

Ten najnowszy - „Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa małopolskiego w kwietniu 2022 r.” – przynosi dane jeszcze bardziej elektryzujące niż te na poziomie krajowym. Małopolska po raz kolejny wyprzedziła resztę Polski zarówno pod względem tempa wzrostu zatrudnienia (aż o 3,8 proc. rok do roku), jak i skali podwyżek płac. Liczba zatrudnionych w intratnym segmencie informacji i komunikacji wzrosła rok do roku o prawie 37 procent, dobijając do niemal 50 tys. osób i wyprzedzając budownictwo (42 tys.) i zajmując mocne trzecie miejsce po niedoścignionym przemyśle (218,5 tys.) oraz handlu (101 tys.). Przeciętne wynagrodzenie we wszystkich segmentach gospodarki wzrosło rok do roku o 17,8 proc., czyli mocno (5,4 pkt. proc.) ponad inflację.

W jednej grupie zawodowej zarobki poszybowały wysoko ponad 10 tys. zł, w innej – zbliżyły się do tego progu i zapewne w maju go przekroczyły. Na przeciwległym biegunie jest branża, w której przeciętne wynagrodzenie wynosi – mimo 12-procentowej podwyżki - zaledwie 4,1 tys. zł brutto, czyli o ponad 40 proc. mniej od małopolskiej średniej (wyniosła ona w kwietniu 2022 dokładnie 6908,64 zł). A jak to wygląda w szczegółach? Oto najnowsza MAŁOPOLSKA LISTA PŁAC i PODWYŻEK PŁAC 2022. Jeśli chcesz odnaleźć swoją branżę i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska