Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda długoterminowa na jesień 2022. IMGW podało przewidywaną prognozę na wrzesień, październik i listopad 14.09.22

oprac.: Anna Nowak
Przypomnijmy, że jest to pogoda długoterminowa. Najlepiej na bieżąco sprawdzać prognozy, ponieważ mogą się one jeszcze zmienić
Przypomnijmy, że jest to pogoda długoterminowa. Najlepiej na bieżąco sprawdzać prognozy, ponieważ mogą się one jeszcze zmienić Pixabay
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną pogodę długoterminową na nadchodzącą jesień. Wrzesień może zaskoczyć temperaturami powyżej wieloletniej normy, październik z kolei przyniesie trochę deszczu. A jak najprawdopodobniej będzie wyglądał listopad? Poniżej podajemy szczegóły prognozy pogody na jesień 2022.

Jesień 2022 pod znakiem opadów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował niedawno modele długoterminowe na zbliżającą się wielkimi krokami jesień. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się więcej opadów, zwłaszcza na północy kraju.

Wrzesień rozpocznie się dość ciepło. Temperatura powietrza na obszarze całej Polski początkowo miała kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub w jej górnych granicach, jednak wszystko wskazuje na to, że utrzyma się w normie. Suma opadów atmosferycznych znajdzie się prawdopodobnie w zakresie normy wieloletniej. Oznacza to, że już od początku września należy spodziewać się deszczu.

- Oczekiwany wzrost dynamiki w pogodzie, pojawić może się więcej opadów i burz. Szczególnie w momencie występowania cyrkulacji zachodniej – czytamy na fanipogody.pl.

Pogoda długoterminowa na jesień 2022. IMGW podało przewidywaną prognozę na wrzesień, październik i listopad 14.09.22

Jeśli chodzi o październik, na północy kraju suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej, a na południu w normie. IMGW podaje, iż średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju najprawdopodobniej pozostanie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Z kolei w listopadzie zarówno miesięczna suma opadów atmosferycznych, jak i średnia miesięczna temperatura powietrza powinny kształtować się w zakresie normy z ostatnich 30 lat. Jedynie nad morzem suma opadów może się zwiększyć.

Pogoda długoterminowa na jesień 2022. IMGW podało przewidywaną prognozę na wrzesień, październik i listopad 14.09.22

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy”?

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska