Nad budową basenu czuwał Podkomitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego oraz gmina Andrychów. W efekcie prac powstał kompleks sportowo-rekreacyjny, składający się z basenu o wymiarach olimpijskich 45mx70 m i kąpieliska plażowego.
- Obiekt wyposażony był ponadto w nowoczesne jak na owe czasy udogodnienia: wodotryski, deptaki, krytą trybunę z szatniami, kawiarenkę, czy salę dancingową - mówi Daria Rusin z Towarzystwa Miłośników Andrychowa, absolwentka historii na UJ. - Był jedynym tego typu obiektem w naszym regionie. By podnieść rangę tego wydarzenia, zorganizowano dwudniowe zawody pływackie, zresztą do wybuchu II wojny światowej andrychowski basen kilkakrotnie jeszcze był gospodarzem imprez sportowych, także o charakterze międzynarodowym - dodaje.
Mieszkańcy z sentymentem wspominali organizowane na basenie „noce weneckie”, którą to tradycję kontynuowano w okresie powojennym.
- Na fotografiach, które pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Towarzystwa Miłośników Andrychowa, można zobaczyć basen z 1935 roku, a także po przebudowie, która miała miejsce na początku lat 70 - objaśnia Daria Rusin.
WIDEO: Barometr Bartusia. Czy coś grozi firmom z Małopolski?
