Nieustannie wzrasta liczba umów klientów indywidualnych umożliwiających dostęp do bankowości elektronicznej. Na koniec IV kwartału 2021 zanotowano 39,4 mln takich umów, co oznacza wzrost o 8,2 proc. w stosunku do tego kwartału w 2020 roku – wynika z raportu Związku Banków Polskich „NetB@nk – bankowość internetowa i mobilna, płatności bezgotówkowe.”
– Mamy 39,4 mln klientów bankowości internetowej. Ponad 21 mln osób przynajmniej raz w miesiącu aktywnie wykorzystuje swój rachunek internetowy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Bardzo intensywnie wzrasta liczba tych, którzy korzystają z bankowości mobilnej – dodaje i mówi, że jest ich już ponad 16 mln.
Bankowość mobilna wybierana coraz częściej. Dlaczego?
Największe zmiany ponownie można zaobserwować w segmencie bankowości mobilnej. Dynamiczny wzrost odnotowano w przypadku liczby użytkowników korzystających z aplikacji bankowych. W IV kwartale 2021 roku o 4,22 proc. wzrosła liczba aktywnych użytkowników aplikacji bankowych.

Emerytury będą wyższe. To już pewne. Powód nie jest oczywisty. Sprawdź ile zyskasz
Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znów spadła – wynika z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wyższy wskaźnik ...
– Już 10 mln klientów banków korzysta z bankowości mobilnej, jako wyłącznego kanału swojego kontaktu oraz dokonywania płatności – mówi ekspert. – Osoby te doceniają również inne funkcje związane z bankowością mobilną - dodaje i wymienia tutaj informacje o stanie rachunku, czy np. dokonywanych płatnościach. Oznacza to, że 59 proc. użytkowników stanowią osoby, które zarządzają swoimi finansami jedynie za pomocą aplikacji mobilnych.
Wzrasta liczba transakcji bezgotówkowych
Według danych z raportu za IV kwartał 2021 roku wzrosła również liczba i wartość transakcji bezgotówkowych w systemach Krajowej Izby Rozliczeniowej. Największą dynamikę zmian zaobserwowano w systemie Express Elixir. Liczba transakcji wzrosła o 19 proc., a ich wartość o blisko 13 proc. w stosunku do ubiegłego kwartału. Natomiast roczny wzrost obrotów wyniósł 106 proc.
Dynamiczne zmiany dotyczą także systemu Euro Elixir, realizującego przelewy w europejskiej walucie. W skali IV kwartału 2021 roku nastąpił wzrost liczby komunikatów o ponad 13,5 proc., a wartości realizowanych płatności zwiększyła się o ponad 31,5 proc.