W gronie tegorocznych beneficjentów jest 44 osób z Krakowa i Małopolski. Otrzymają oni pieniądze na zakup protez, wózków lub wsparcie rehabilitacyjne i psychologiczne. W tym roku padł rekord frekwencji, nigdy wcześniej nie pobiegło w pierwszą niedzielę września 41 610 osób. Jedna ze współpracujących z fundacją 1700 firm wystawiła aż sto pięcioosobowych drużyn!
- Kolejny rekord padł w biegu dla dzieci w Parku Jordana, gdyż tym razem wystartowało w nim 600 dziewczynek i chłopców. Beneficjentem tego przedsięwzięcia będzie 6-letni Olek, któremu z zebranych wpłat od startujących zamierzamy kupić protezę – mówi prezeska Fundacji Poland Business Run Agnieszka Pleti.
Poland Business Run miał formę pięcioosobowej sztafety. Każdy z 13 tysięcy zawodników w Krakowie mierzył się z dystansem 3,6 km. Uczestnicy rozpoczęli rywalizację na deptaku al. 3 Maja, na wysokości stadionu miejskiego im. H. Reymana. Trasa prowadził wokół Błoń. Zawodnik każdej z drużyn ma do pokonania takie samo okrążenie trasy, wiodącej deptakiem al. 3 Maja w kierunku Cichego Kącika, dalej chodnikiem i drogą dla rowerów wzdłuż ul. Piastowskiej, następnie ul. Na Błoniach, deptakiem al. Focha i deptakiem al. 3 Maja, aż do strefy zmian, gdzie następowało przekazanie pałeczki kolejnemu zawodnikowi.
– Pozostałe 28 tysięcy uczestników wystartowało wirtualnie z aplikacją i przez całą niedzielę można było ich spotkać w całej Polsce, ale i w innych krajach, takich jak Kanada, Francja, Niemcy, Indie, Malezja, Belgia, Singapur czy Litwa. Mieli oni do pokonania dystans 4 km. Trasę tę można było pokonać biegnąc lub idąc, a także z wózkiem, kijkami nordic walking, na bieżni stacjonarnej lub podczas spaceru z psem – mówi Kamil Bąbel, project manager Poland Business Run.
Znamy wyniki biegu stacjonarnego w Krakowie (rezultaty rywalizacji wirtualnej są jeszcze zliczane):
- 1. miejsce: Manufaktura Mieszkań Poznań
- 2. miejsce: RunningPerformance.pl
- 3. miejsce: #AdamCzerwińskiTeam
- Najszybsza kobieca sztafeta: Aniołki Czerwińskiego
Tak naprawdę zwycięzcami są jednak wszyscy ci, którzy dzięki wpłatom startowym uczestników biegu zyskają realną pomoc.
Jak informują organizatorzy wydarzenia, zebrane środki już pozwoliły na pomoc 120 osobom po amputacjach i z innymi problemami w obrębie narządów ruchu oraz po mastektomii, a kolejne wnioski beneficjentów są rozpatrywane. Do tej pory dofinansowanych zostało 22 protezy kończyn, 14 wózków lub innych sprzętów oraz 92 turnusy rehabilitacyjnych po amputacji i mastektomii. Fundacja Poland Business Run do końca roku chce objąć pomocą 150 osób.
W ramach dodatkowej akcji Pomagaj Bardziej zdołano zebrać ponad 234 000 zł, które pomogą w zakupie sprzętu i rehabilitacji dla kolejnych osób.

