https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja na potęgę odbiera prawa jazdy w Małopolsce. Za co?

Piotr Rąpalski
KPP WIeliczka
Już ponad 2000 zatrzymanych praw jazdy z jednego powodu. Wydaje się, że część kierowców, która wysiedziała się w domach podczas pandemii poczuła zew wolności i mocniej dociska pedał gazu. W okresie od 1 stycznia do 6 czerwca 2021 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 2058 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Jest to o 389 więcej zatrzymanych praw jazdy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Policjanci apelują o jazdę z dozwoloną prędkością – wówczas wypadków na pewno będzie mniej.

Przedstawione liczby pokazują jak kierujący ignorują obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Nawet tak duża dolegliwość jaką jest zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące, nie powstrzymuje ich od niebezpiecznego zachowania na drodze.

Dominującą przyczyną wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, dlatego działania policyjne są szczególnie nasilone w tym zakresie.

Jednakże mimo wysypu piratów drogowych działania policyjne wpływają na poprawę bezpieczeństwa na małopolskich drogach, gdyż w ciągu 5 miesięcy tego roku odnotowano mniej wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do 5 miesięcy 2020 roku.

W bieżącym roku doszło do:

  • 687 wypadków, tj. o 101 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co stanowi 13% spadek;
  • w wypadkach 49 osób poniosło śmierć, tj. o 7 mniej, co stanowi 12,5% spadek;
  • odnotowano 788 rannych, tj. o 115 mniej, co stanowi 13 % spadek.

Przypominamy, że:

  • przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
  • jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
  • natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy - zostaną mu całkowicie cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).
Wypadek z udziałem radiowozu policyjnego w Nowej Hucie

Kraków. Kolejny policyjny radiowóz roztrzaskany. Funkcjonari...

FLESZ - Koniec boomu na panele słoneczne?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ciekawe ile kosztuje podatników postój patrolu motocyklowego w celach prywatnych policjantów albo np robienie taksówki dla rodziny z radiowozu?

O
Ot i wszystko

"Dominującą przyczyną wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze"

Nic podobnego; tak rzekomo "mówią statystyki", a statystyki wiadomo... najwyższy rodzaj kłamstwa.

"Niedostosowanie prędkości" wpisuje się "standardowo" w razie trudności ustalenia winy, bądź jakiejś ewidentnej przyczyny wypadku. Nie wiadomo, co się stało? To na pewno "za szybko jechał".

...zamiast uczciwie wpisać: "przyczyna wypadku nieustalona".

T
Tępy Wsion

CapG. - źle

biurowce - źle

wykształciuchy - źle

tramwaj - wolno - dobrze

autobus - szybko - dobrze

niewykwalifokowana siła robocza - dobrze

i to już cały słownik Zbynia...

cztery nogi dobrze dwie nogi lepiej, prawda Zbychu ?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska