Kobza to pies do zadań specjalnych. W gronie dziesięciu czworonogów, które „służą” w tarnowskiej policji jest jedyną przedstawicielką psiej płci pięknej. I choć jest najmłodszą stażem spośród nich, to żaden z jej czworonożnych kolegów nie może się z nią równać jeśli chodzi o predyspozycje węchowe do wyszukiwania narkotyków.
Kobza to imię zapisane w rodowodzie tej czarnej jak smoła maści i drobnej postury owczarka niemieckiego. Jej przewodnik i opiekun - asp. szt. Wacław Gawron z wydziału prewencji KMP w Tarnowie woła na nią jednak zdrobniale „Hercia”. Oboje tworzą wyjątkowo zgrany duet.
Świadczą o tym nie tylko efekty ich pracy (udało im się odnaleźć już sporo narkotyków poukrywanych w nietypowych i trudno dostępnych miejscach w domach, samochodach czy bagażu), ale również pierwszy od wielu lat sukces psa z Tarnowa podczas małopolskich eliminacji do Kynologicznych Mistrzostw Polski. „Hercia” w swojej kategorii zajęła na nich wysokie, drugie miejsce.
- To duży sukces biorąc pod uwagę to, że jest to wciąż młody pies, który „służy” w policji dopiero od roku- zauważa Wacław Gawron.
Angaż do tarnowskiej komendy uzyskała po trwającym blisko pół roku szkoleniu w specjalistycznym ośrodku dla psów policyjnych w Sułkowicach i zaliczeniu serii testów. Była w nim razem ze swoim przyszłym przewodnikiem. Trafiła tam mając niespełna rok z prywatnej hodowli już jako pies z predyspozycjami do zadań specjalnych.
- Mam do niej bardzo duże zaufanie. I jeśli w jakimś pomieszczeniu nie znajduje tego, czego szukaliśmy to z blisko 100-procentową pewnością mogę stwierdzić, że tego tam nie ma. Bo gdyby narkotyki były w środku, to Hercia wyczułaby je i doprowadziła mnie do nich - opowiada Wacław Gawron.
Owczarek każde zadanie traktuje jak zabawę. Spuszczona ze smyczy biega bardzo energicznie po pomieszczeniu, które ma sprawdzić. Błyskawicznie się po nim przemieszcza, aż wreszcie zatrzymuje się w jakimś konkretnym miejscu i drapiąc łapami po nim daje znać przewodnikowi, gdzie są ukryte narkotyki. Wtedy policjant sięga do kieszeni po gumową piłeczkę i rzuca ją w to miejsce, aby aportowała. - To dla niej największa nagroda, z której cieszy się jak szczeniak - mówi asp. Gawron.
Kobza jest jego czwartym psem, z którym pracuje jako przewodnik w tarnowskiej KMP. Jednocześnie ma pod opieką innego owczarka, który jest psem patrolowo-tropiącym. Jeździ z nim m.in. na zabezpieczenie meczów piłkarskich i demonstracji, poszukiwania osób zaginionych oraz pełni służbę patrolową na mieście. - Decyzja o zostaniu przewodnikiem była najlepszym wyborem w moim życiu. Zajmuję się tym od 14 lat i nie było dnia, abym żałował, że zdecydowałem się na pracę z psami - mówi.
Jednego z wcześniejszych jego podopiecznych - Roya, po 9 latach służby i przejściu na emeryturę przygarnął do swojego domu. - Nie mogło być inaczej. To był nie tylko mój partner, ale wierny przyjaciel. Po tylu latach nie mogłem go zostawić samego - opowiada.
Z „Hercią” spędza mniej czasu, ale obowiązkowo codziennie rano odwiedza ją w kojcu, oporządza, daje jeść, wyprowadza na spacer i szkoli, w formie zabawy. Pies jest mu posłuszny i bardzo oddany. Najbardziej lubi aportować.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU