https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policyjna akcja. Ciągłe kontrole przez 31 dni. Miej się na baczności!

Paweł Piątek
Opracowanie:
Przez cały marzec policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" skierowaną zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Przez cały marzec policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" skierowaną zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 123RF
Przez cały marzec policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" skierowaną zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nadkomisarz przekazał PAP, że akcja "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" będzie prowadzona od 1 do 31 marca. "Celem działań jest uświadomieniem uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie ostrożności podczas korzystania z drogi, a w niektórych przypadkach szczególnej ostrożności" - tłumaczył policjant.

W jego ocenie nowoczesna technologia w samochodach lub w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających nas na drodze jest coraz trudniejsze. "Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki" - zaznaczył.

"Mimo że większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki, zwłaszcza poprzez słuchawki, pieszy czy też kierujący może nie usłyszeć klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego i wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności" - wyjaśnił.

Podkreślił też, że przez dynamicznie zmieniające się sytuacje drogowe zagrożenie może powstać w bardzo krótkim czasie. "Jeśli będziemy mieli rozproszoną uwagę możemy nie dostrzec niebezpiecznej sytuacji".

Pamiętajmy, że zgodnie z nowym taryfikatorem za "korzystanie przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych", grozi mandat w wysokości 300 złotych.
Natomiast korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, może wiązać się z mandatem w wysokości 500 złotych. Oprócz niego otrzymamy także aż 12 punktów karnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

"Na tragiczne konsekwencje zdarzeń drogowych, szczególnie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu. Jest to bardzo różnorodna grupa użytkowników dróg. Należą do niej piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także urządzeń wspomagających ruch" - dodał.

"Pamiętajmy jednak, że bez względu na to w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: Na Drodze – Patrz i Słuchaj" - zaapelował nadkomisarz Robert Opas.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Słuchając głośno muzyki, zwłaszcza poprzez słuchawki, pieszy czy też kierujący może nie usłyszeć klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego i wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności" - szczególnie jak wiozą pisowską szychę typu Szydło
R
Rafał
Bardzo dobry pomysł.

Jako kierowca sam czasem grzeszyłem .

ale jak widzę kirówców TIR jak jedzie w korku i czyta l w telefonie to mnie przeraża .

To Samo piesi bez zawahania wchodzą na pasy patrząc tylko w telefon.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska