https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 60 proc. Polaków pracuje po godzinach. Jedynie 25 proc. z nas, po powrocie z pracy całkowicie odcina się od niej

AIP
Czasy, kiedy praca kończyła się wraz z upływem 8 godzin powoli odchodzą do lamusa.
Czasy, kiedy praca kończyła się wraz z upływem 8 godzin powoli odchodzą do lamusa. Andrzej Banas
Jak pokazują badania, ze względu na naszą stałą obecność w sieci oraz przeniesienie obowiązków służbowych w przestrzeń wirtualną całkowite odcięcie się od życia firmy po powrocie do domu jest praktycznie niemożliwe. Czasy, kiedy praca kończyła się wraz z upływem 8 godzin powoli odchodzą do lamusa.

Jak wynika z wynika z raportu TOP CDR – Digitally Responsible Company, 16 proc. ankietowanych deklaruje, że codziennie po godzinach pracy odbiera służbowe maile, telefony lub korzysta z firmowego komunikatora i mediów społecznościowych prowadzonych przez firmę, a co czwarty badany odpowiedział, że zdarza mu się to kilka razy w tygodniu. Jedynie 1/4 badanych przyznała, że po powrocie z pracy odłącza się od cyfrowego świata firmy.

- Rewolucja cyfrowa dyktuje tempo przemian zachodzących na rynku pracy. Pracodawcy starają się za nimi nadążać, wdrażając w firmie dobre praktyki dotyczące wykorzystania szans płynących z postępującej cyfryzacji oraz ograniczenia negatywnych konsekwencji zastępowania pracy ludzkiej przez roboty. Kwestie takie jak: work life balance, walka z wykluczeniem cyfrowym i zdobywanie nowych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami będą miały dla pracowników coraz większe znaczenie i w nadchodzących latach mogą być czynnikiem decydującym o wyborze danego pracodawcy– tłumaczy Iwona Kubicz, prezes agencji Procontent.

Pomimo zagrożeń płynących z postępującego procesu cyfryzacji Polacy zaczynają dostrzegać także jej pozytywne strony, o czym świadczą deklaracje dotyczące korzystania z udogodnień technologicznych związanych z automatyzacją i robotyzacją. Trzech na dziesięciu badanych chciałoby korzystać na co dzień z robota do prac domowych, a co czwarty posiadać automatyczny dom lub korzystać z automatycznego kasjera.

Ankietowani mają mniejsze zaufanie do automatyzacji usług kojarzonych powszechnie z pracą człowieka. 15 proc. deklaruje chęć skorzystania z usług automatycznego lekarza, nieco mniej chciałoby korzystać ze zautomatyzowanej pomocy domowej do opieki nad ludźmi i zwierzętami, a jedynie 13 proc. badanych zaufałoby samochodom bez kierowcy. Dla 30 proc. ankietowanych usługi świadczone przez ludzi wciąż są bardziej wartościowe od tych wykonywanych przez roboty.

Obejrzyj wideo:

Od 14 kwietnia Będzie wymagany PIN przy płatnościach zbliżeniowych do 50 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nigdy nie niosę pracy do domu bo chcę ten czas spędzić z mężem

Wybrane dla Ciebie

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

„Szlak Dolinek Jurajskich na raty” – PTTK zaprasza na weekendową wycieczkę

NASZ PATRONAT
„Szlak Dolinek Jurajskich na raty” – PTTK zaprasza na weekendową wycieczkę

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska