Spis treści
Ceny buraków, kiszonej kapusty i innych warzyw przed Wigilią 2022
Czas robić barszcz, pierogi, zaplanować desery. Potrzebne będą więc buraki do zupy, kapusta i pieczarki na farsz, a także jajka do ciast i panierki. Łapiemy zatem za koszyk i ruszamy na zakupy. Ile świeże warzywa, jaja i kiszona kapusta kosztują na targowiskach na chwilę przed Wigilią? Oto przykłady.
Targowiska w województwie kujawsko-pomorskim
Notowania Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa rolniczego 21-22 grudnia 2022, targowiska w Grudziądzu i Świeciu:
- jaja kurze 1 zł/sztuka
- kapusta kiszona 4-10 zł/kg
- kapusta biała 2,50 zł/kg
- włoszczyzna 4 zł/pęczek
- buraczki 3 zł/kg
- seler 6-8 zł/kg
- ziemniaki 2 zł/kg
- pietruszka 6-7 zł/kg
- cebula 3 zł/kg
- marchew 3-4 zł/kg
- jabłka 3,50-4 zł/kg
- gruszki 6 zł/kg
Targowisko w województwie łódzkim
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, targowisko Opoczno 22 grudnia 2022:
- ziemniaki 2 zł/kg
- marchew 3,50 zł/kg
- pietruszka 7 zł/kg
- burak ćwikłowy 3,50 zł/kg
- seler 7 zł/kg, 2 zł/sztuka
- kapusta biała 3 zł/szt.
- ogórek szklarniowy 14 zł/kg
- pomidory szklarniowe 15 zł/kg
- cebula 3,50 zł/kg
- pieczarki 10 zł/kg
- miód 50 zł/l
- jaja 1,20 zł/szt.
- jabłka 3 zł/kg
Targowiska w województwie małopolskim
Notowania Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego 12-18 grudnia 2022:
- jajka - średnio 1,12 zł/sztuka
- buraki ćwikłowe - 0,8504 zł/kg
- cebula 1,80-4 zł/kg
- czosnek 1,76 zł/sztuka
- kapusta biała 1-2,50 zł/kg
- marchew 1,20-4 zł/kg
- ogórki 10-13 zł/kg
- pieczarki 8-11 zł/kg
- pomidory 6-16 zł/kg
- gruszki 2,50-6 zł/kg
- jabłka 1,66-3,50 zł/kg
- orzechy włoskie niełuskane 10-15 zł/kg
Osobisty wybór u pani na rynku wciąż wygrywa z zakupami przez internet
Prawie 1/5 klientów postanowiła zostawić zakupy na ostatnią chwilę. Głównym kryterium wyboru produktu jest cena, wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i Grupę BLIX wśród ponad tysiąca konsumentów odpowiedzialnych za codzienne zakupy w swoich domach.
Sonda pokazała, że nadal zdecydowana większość z nas zakupy spożywcze robi wyłącznie stacjonarnie (71 proc.). Przybywa jednak zwolenników zakupów online i łączonych, rok temu za zakupami tylko stacjonarnymi opowiedziało się 80 proc. ankietowanych. Mamy swoje przyzwyczajenia, sprawdzone miejsca i znajomą panią na straganie. Jednocześnie cenimy wygodę i przekonujemy się do kupowania przez internet z dostawą do domu. W sieci łatwiej porównać ceny i wybrać tańszą opcję.
– Internet pomaga konsumentom w prostszym porównywaniu cen między różnymi sieciami lub w ramach jednej platformy. Jednak większość Polaków wciąż jeszcze jest nieprzekonana do tej formy, zwłaszcza w przypadku żywności, ponieważ dla wielu osób liczy się osobisty wybór składników potrzebnych do przygotowania tradycyjnych potraw i wypieków – komentuje Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX.
Zakupy lubi rozkładać na raty, dotyczy to produktów o długim terminie przydatności, jak mąka, przyprawy czy kawy. Rozkładamy wydatki w czasie, unikamy kolejek, które tworzą się w ostatnich dniach przed świętami. Część klientów bała się, że w kolejnych tygodniach żywność podrożeje jeszcze bardziej.
Zakupy spożywcze na święta robimy na ostatnią chwilę
Z przywołanego badania wynika też, że 19 proc. ankietowanych zostawiło zakupy spożywcze na święta na ostatnią chwilę, czyli na kilka dni przed Wigilią. To nieco mniej niż przed rokiem, taką praktykę deklarowało rok tamu 22 proc. osób biorących udział w badaniu.
– Zostawienie zakupów na ostatnią chwilę może oznaczać, że nabywcy nie obawiają się problemów z dostępnością towarów, tak jak w pandemicznych latach. Osoby, które to praktykują, ufają, że będą mogły zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty tuż przed Wigilią. Ta część Polaków może też uważać, że sieci handlowe przygotowują najlepsze promocje na sam koniec okresu przedświątecznego, choć miałbym w tej kwestii duże wątpliwości. Mogą też wystąpić utrudnienia, np. długie kolejki do kas i mniejsze możliwości wyboru ulubionych artykułów – zaznacza Marcin Lenkiewicz.
