W głosowaniu przepadły wszystkie zgłoszone poprawki. Partie opozycyjne proponowały m.in. wyodrębnienie w ramach tworzonej sieci osobnych poziomów dla lecznic sercowo--naczyniowych oraz rehabilitacyjnych i geriatrycznych, pominiętych w ustawie. Sejm odrzucił jednak ten pomysł. Nie zgodził się również na wydłużenie terminu wejścia w życie nowego systemu.
Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o./ x-news
Sieć szpitali ma zacząć funkcjonować już w październiku. Znajdą się w niej jedynie lecznice spełniające kryteria określone przez resort zdrowia, dotyczące m.in. prowadzonych oddziałów.
Szpitale uwzględnione w sieci - poza pediatrycznymi, onkologicznymi, pulmonologicznymi i instytutami klinicznymi- zostaną podzielone na trzy poziomy. Od tego, do której grupy trafią, zależeć będzie zakres procedur opłacanych ryczałtem przez NFZ. Żeby zachęcić placówki do aktywnego przyjmowania pacjentów, poziom stałego finansowania będzie zmieniany, biorąc pod uwagę liczbę chorych, którym rzeczywiście udzielono pomocy.
Szpitalom nieuwzględnionym w systemie pozostanie walka o publiczne środki w ramach konkursów ogłaszanych przez NFZ. Wśród małopolskich placówek w takiej sytuacji mogą się znaleźć m.in. Szpital Bonifratrów, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek oraz Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii. Po rozdaniu ryczałtów do podziału zostanie tylko tylko 9 proc. środków wydawanych na lecznictwo szpitalne.
Ustawa wprowadzająca sieć szpitali trafi teraz do Senatu. Regionalne listy placówek, które znajdą swoje miejsce w nowym systemie, mają powstać do końca czerwca.
