- U dzikiego ptactwa, konkretnie padłych mew, została potwierdzona ptasia grypa - mówi Marek Gembal, powiatowy lekarz weterynarii w Sławnie. - Padłe ptaki były trzy i wysłano zbiorczą próbkę do laboratorium, które potwierdziło występowanie wirusa.
Padłe ptaki znaleziono w Darłowie. Powiatowy lekarz weterynarii zapowiada przygotowania rozporządzenia w sprawie przypadku ptasiej grypy.
Będziemy Państwa informować na bieżąco o rozwoju sytuacji.
AKTUALIZACJA - godz. 9.27
Dodajmy, że w listopadzie 2016 r. w zachodniopomorskim już wykrywano wirusa ptasiej grypy u dzikiego ptactwa. Potwierdzono go u 5 padłych dzikich kaczek i mewy znalezionych w Lubczynie nad Jeziorem Dąbie. W tym miejscu znaleziono ok. 50 padłych ptaków.
AKTUALIZACJA godz. 11.40
Już jest po posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wiadomo, że mamy do czynienia z wirusem ptasiej grypy H5N8.
Wyznaczono obszar zagrożeniem (powiat sławieński ) wystąpienia ptasiej grypy z centrum w Darłowie. Jest to obszar o promieniu 10 km. Czyli też gmina wiejska Darłowo. Tu obowiązują obostrzenia dla hodowców drobiu. M.in. zakazuje się pojenia drobiu na zewnątrz, nakazuje się zabezpieczyć pasze przed dzikim ptactwem, nakazuje się zamontowanie mat dezynfekcyjnych.
W powiecie pojawią się też żółte tablice - patrz na zdjęciu - informujące o zagrożeniu.

Czytaj więcej o ptasiej grypie:
Jest zakaz organizowania targów z udziałem ptaków w całej Polsce
Ptasia grypa dotarła do Małopolski. To 8. przypadek w Polsce
Hodujesz drób? Koniecznie pamiętaj o 5 zaleceniach! Chroń ptaki przed grypą
Tomasz Turczyn