Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Można przechytrzyć raka. Receptą są badania profilaktyczne

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Amazonki z Krzeszowic w roli modelek występowały przez kilka lat. Prezentowały stroje letnie, jesienne oraz bieliznę
Amazonki z Krzeszowic w roli modelek występowały przez kilka lat. Prezentowały stroje letnie, jesienne oraz bieliznę Fot. Ewa Tyrpa
Jak mammografię uczynić atrakcyjniejszą? Absurdalne, ale konieczne, bo wciąż mało kobiet idzie na badania. Zaczyna się cykl tego rodzaju diagnostyki w podkrakowskich gminach, a z nim warsztaty, wykłady, porady, nauka samobadania, filmy, poczęstunek.

- Zapisałam się na badania mammograficzne. W ostatniej chwili namówiłam koleżankę, żeby ze mną poszła bez rejestracji. Przyjęli i wykryli u niej guza. Wszystko poszło błyskawicznie, badania, diagnoza, operacja. Już jest po zbiegu, czuje się dobrze. Życie uratowane - tak uczestniczka badań opowiadała Dominice Bąk, koordynatorce ds. Programu Profilaktyki Raka Piersi z Centrum Medycznego Maszachaba w Krakowie.

Właśnie badania - to pierwsza recepta na wygranie z rakiem piersi. Do tych badań zachęcają organizatorzy programów medycznych. Są na nie dofinansowania z Funduszy Europejskich. Tylko lekarze, pielęgniarki, trenerki i amazonki ubolewają, że w Polsce wciąż za mało ludzi się bada.

- Bezpłatną mammografię mamy dla kobiet w wieku 50 - 69 lat. NFZ finansuje ją w całości. A jednak ten program kuleje. W Polsce bada się ok. 40 procent osób, do których program jest skierowany. W innych krajach wygląda to o niebo lepiej. Bada się 97, 98, 99 procent - mówi Dominika Bąk.

Centrum Medyczne Maszachaba realizuje badania z partnerami: Centrum Medycznym SKOPIA i Stowarzyszeniem Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka” Krzeszowice. Ich projekt „Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 50 - 69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi” jest dofinansowany z Funduszy Europejskich.

- Tu chodzi o świadomość, o edukację, nie tylko pań po 50-tym roku życia, ale i młodszych. Dla nich powinniśmy także robić projekty profilaktyczne, uświadamiać, że profilaktyka rozwiąże niektóre problemy nim urosną na wielką skalę, uczyć młode kobiety samobadania - mówi koordynatorka projektu. Przyznaje, że już nie wie, jak zachęcać ludzi do badań.

Do takich kontroli przekonują też amazonki. Grażyna Piotrowska z Krzeszowic od 14 lat jest amazonką. Pokonała raka piersi, bo w porę go odkryła.

- Wykryłam raka podczas badań profilaktycznych. Chodziłam na badania sukcesywnie, ale był zjadliwy, przyrastał szybko. Przyjęłam to spokojnie. Po operacji odetchnęłam. Biegałam po korytarzu szpitalnym, aż lekarz pytał z czego się tak cieszę. Powiedziałam: „Mam obie ręce, nogi, głowę, jestem sprawna, nie mam się czym martwić” - opowiada pani Grażyna.

- U mnie choroba wiele zmieniła, ale nie na gorsze. Przewartościowałam życie, pozbyłam się kompleksów, polubiłam siebie, poznałam fantastycznych ludzi, jeżdżę z nimi na wycieczki - mówi.

Amazonki z Krzeszowic właśnie przez chorobę zaczęły realizować zwariowane projekty, wychodzić na wybiegi jako amazonki-modelki, wzięły udział w eksperyment body paintingu (malowania ciała), miały kontakt z kobietami, które uczestniczyły w sesjach zdjęciowych po amputacji piersi, po rekonstrukcji i bez rekonstrukcji. Oswajały stres, wypierały go. - A teraz zawsze pamiętamy, żeby się badać i kontrolować zdrowie - mówi Grażyna Piotrowska.

Nowotwór, tłuszczak, włókniak, torbiel - każdy guz przeraża, ale nie każdy ma znaczenie dla naszego organizmu.

- Na naszych warsztatach obłaskawiamy takie guzy. Jeśli nawet coś takiego się przytrafi, to jest lekarz, mówi co dalej, jaka jest diagnoza, leczenie. Oczywiście stajemy tutaj także przed trudnym tematem śmierci. Ona jest elementem naszego życia, ale niekoniecznie musimy umierać na raka piersi. Są mechanizmy obrony przed tą chorobą - podkreśla Dominika Bąk.

W skrócie podaje sposób badania, wyczucia guza. Dotykanie piersi, masowanie, cierpliwe sprawdzanie struktury. - Zmiana onkologiczna nie „ucieka” spod palców. To coś bardzo twardego jak ziarnko piasku, główka od szpilki lub większe jak ziarnko pieprzu. Nie da się tego pomylić z innymi rodzajami zmian, bo jest twarde. Natomiast wszystkie inne tłuszczaki, włókniaki, torbiele są mięknie, uciekają spod palców - opowiadają instruktorki na warsztatach samobadania.

Przekonują, że trzeba poznać swoje ciało, nauczyć się badać samemu. Na warsztatach profilaktycznych robi się to na fantomach. I każda uczestniczka warsztatów może potem uczyć w domu matkę, córkę, wnuczkę, koleżankę.

Warsztaty Zdrowia dla pań

Najbliższe bezpłatne badania mammograficzne i warsztaty: (wszystkie o godz. 14.30)
29 stycznia 2018 - Skała, remiza OSP, ul. Krakowska 34.
30 stycznia 2018 - Iwanowice Włościańskie 98, Szkoła Podstawowa.
31 stycznia 2018 - Słomniki, remiza OSP, ul. Wolności 4.
7 lutego 2018 - Wola Filipowska, remiza OSP, ul. Szkolna 1.
13 lutego 2018 - Liszki 457, Szkoła Podstawowa im. Jana Kantego.
16 lutego 2018 - Bibice, Dom Ludowy, Rynek 2.
2 marca 2018 - Michałowice, Gminna Biblioteka Publiczna, pl. Piłsudskiego 2.
22 marca 2018 - Sułoszowa, Centrum Kultury, ul. Szkolna 5.
Konieczna Rejestracja pod nr tel.: 12/633-02-18 lub 503 777 651

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powiat krakowski. Można przechytrzyć raka. Receptą są badania profilaktyczne - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska