Gminy w ramach współfinansowania dróg powiatowych obiecały 11 mln zł wyłożyć z własnej kasy. To z kolei wymaga od powiatu dołożenia takiej samej kwoty, ale okazuje się, że ZDPK ma tylko 6 mln.
- Dlatego propozycje gmin musimy zweryfikować - mówi Gwiazdowski i dodaje, że gminy najczęściej proszą o budowę chodników przy drogach powiatowych, natomiast powiat większą uwagę przywiązuje do naprawy jezdni.
Władze powiatu liczą, że na bieżące naprawy zaoszczędzą nieco pieniędzy z akcji zima.
- Na razie zimy nie ma, a umowy mamy tak skonstruowane, że płacimy tylko za wykonanie zadania - mówi dyrektor.
Podczas ostatniej sesji radni powiatu krakowskiego zapoznali się z pracami, które zarząd dróg wykonał w tym roku. Ostatnie remonty były m.in. w Michałowicach, Giebułtowie i na ul. Żbickiej w Krzeszowicach.
Rozmowa o drogach była tez okazją do spotkania z Jackiem Grygą, dyrektorem krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odnosił się on do organizacji przejść dla pieszych w Mogilanach na zakopiance. Zapewniał, że jedno z nich GDDKiA mogłaby zacząć realizować "z marszu", gdyby gmina dysponowała terenem do budowy tego przejścia. Rozpoczęcie budowy drogi S7, północnej obwodnicy Krakowa nie obiecuje wczeniej niż 2017 rok.
Przedwojenny Lasek Wolski [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!