
Umowa o pracę
Nie wyjeżdżaj do pracy przed uzgodnieniem warunków zatrudnienia, w tym wysokości i sposobu naliczania twoich zarobków. Poproś o przesłanie umowy o pracę i szczegółowo zapoznaj się z jej treścią. Dowiesz się także, jak często będzie miała miejsce wypłata oraz co ma mieć wpływać na jego wysokość.

Język
Jeszcze przed wyjazdem przygotuj się do komunikacji w języku obcym. Jeżeli dawno nie miałeś z nim kontaktu, możesz udać się na tandem językowy, obejrzeć kilka filmów w oryginale lub poczytać literaturę obcą.
Osobom, które nie znają języka obowiązującego w kraju przyszłego zatrudnienia, zaleca się kursy językowe. Niektórzy wychodzą z założenia, że poznają język na miejscu, ale warto zawczasu opanować chociaż kilka podstawowych zwrotów, które ułatwią komunikację.

Zdjęcia
Szykując się do wyjazdu, warto spakować parę zdjęć do dokumentów. Mogą się przydać w przypadku zakupu biletu miesięcznego lub w razie konieczności wyrobienia innych, obowiązujących w danym kraju dokumentów. Posiadanie gotowych fotografii pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Miejsce pobytu
W niektórych sytuacjach wjazd do obcego kraju może wiązać się z koniecznością podania miejsca pobytu w danym państwie. Z reguły wystarczy wskazać adres wynajętego hotelu. Należy jednak pamiętać o tym, że sytuacja na rynku nieruchomości jest napięta, a poszukiwanie atrakcyjnego mieszkania do wynajęcia może ciągnąć się przez wiele miesięcy. Dlatego jeszcze przed wyjazdem zrób rekonesans.
Jeżeli agencja zatrudnienia czy też przyszły pracodawca nie zapewnia zakwaterowania, warto przystąpić do poszukiwań z odpowiednim wyprzedzeniem czasu. Lokalu można poszukać w serwisach ogłoszeniowych czy na Facebooku. Ważne, aby jeszcze przed wyjazdem zorientować się w cenach najmu pokoi oraz samodzielnych mieszkań. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia na miejscu.