https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy mają pomysły na ekologiczne budowanie, firma je wdraża

Zbigniew Biskupski AIP
mat. prasowe
Budimex w poszukiwanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań zaangażował swoich pracowników. W 2016 roku firma zorganizowała konkurs „Premia za energię”, w którym pracownicy zgłaszali pomysły na to, jak zorganizować zaplecze budowy w sposób przyjazny środowisku i energooszczędny. To był strzał w dziesiątkę, ponieważ zgłoszone w konkursie projekty były nie tylko kreatywne, ale odpowiadały na rzeczywiste potrzeby budów.

Taki cel postawił sobie Budimex. W poszukiwanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań zaangażował swoich pracowników. W 2016 roku firma zorganizowała konkurs „Premia za energię”, w którym pracownicy zgłaszali pomysły na to, jak zorganizować zaplecze budowy w sposób przyjazny środowisku i energooszczędny.

Chcąc wdrożyć w życie ideę ekologicznego zaplecza, Budimex zaprosił do współpracy Touax, który od lat dostarcza firmie tymczasowe biura na budowy. Muszą być one wyposażone w ogrzewanie, klimatyzację czy węzeł sanitarny. Wymagają również dobrego oświetlenia. To oznacza duże zużycie energii. A w przypadku budów, szczególnie drogowych, których zaplecze często oddalone jest od miejsc zasilania, jedynym źródłem prądu staje się agregat.

Ekologiczny budynek to efekt finalny procesu budowalnego. Ale w ekologicznym budownictwie chodzi o coś więcej. Już na etapie samej budowy należy dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować jej negatywny wpływ na środowisko.

Budimex zdecydował się przetestować 7 zaproponowanych przez pracowników pomysłów. Jeszcze w tym roku na jednej z jego toruńskich inwestycji stanie 27 kontenerów, które Touax wyposaży w:

Zasilanie panelami fotowoltaicznymi
Dzięki temu kontener może być częściowo samowystarczalny, bo „zielona” energia ze słońca pozyskana tą drogą to około 4 MWh w ciągu roku.
Przeszklenia, które dając dostęp naturalnego źródło światła
Aby maksymalnie doświetlić korytarze zaproponowano wykorzystanie przeszklonych ścian działowych – kontenery Touax pozwalają bowiem na realizację takich projektów. W rezultacie, oprócz korzyści natury energetycznej, zapewniono pracownikom większy komfort pracy.

Wiatrołapy minimalizujące straty ciepła
Instalacja wiatrołapów ma na celu eliminację przeciągów i wymianę powietrza w kontenerze. Zapewnia zwiększenie komfortu cieplnego, ale także ograniczenie hałasu dochodzącego z placu budowy.

Oświetlenie LED, jako standard
Kolejnym eko-rozwiązaniem zaproponowanym w ramach konkursu było zastosowanie oświetlenia LED, jako standardu. W porównaniu do obecnie stosowanego jarzeniowego, pozwala ono na oszczędności energii rzędu 17 proc. (o 14 kWh mniej przez rok na 1 lampie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Zbliżeniowo aktywowane baterie umywalkowe
Rozwiązanie to pozwala znacznie zmniejszyć zużycie wody i energii potrzebnej na jej podgrzanie.

Listwy zasilające z wyłącznikiem stand-by
Następnym pomysłem możliwym do wdrożenia w kontenerach Touax są listwy zasilające z wyłącznikiem stand-by, które redukują zużycie prądu.
Dodatkowo na wniosek pracowników Budimeksu Touax ustawi tak kontenery, by zminimalizować liczbę ścian zewnętrznych, co również ma istotny wpływ na straty energetyczne.

Czytaj też:
W końcu nastąpią długo oczekiwane zmiany w prawie spółdzielczym. Łatwiej będzie wykupić mieszkanie i...

Z powyższych rozwiązań płyną nie tylko korzyści dla środowiska i wizerunku firm, ale również wymierne oszczędności. Z szacunków wynika, że zużycie energii elektrycznej dla kontraktu korzystającego z ok. 50 kontenerów przez 24 miesiące przyniesie oszczędności rzędu od 50 do 75 MWh.

- Nie wahaliśmy się z przyjęciem zaproszenia Budimeksu do współpracy przy takim projekcie. To dla nas bardzo inspirujące doświadczenie. Poza tym działania na rzecz ochrony środowiska wpisują się w strategię Touax. Mamy nadzieję, że ekologiczne rozwiązania wypracowane wspólnie z Budimeksem będziemy mogli wdrożyć również w przypadku innych naszych projektów – podkreśla Jakub Łazowy, dyrektor handlowy Touax.

Michał Siepsiak, lider projektu ekologicznego zaplecza w Budimeksie dodaje: - Promocja rozwiązań pozwalających na pozyskiwanie energii pochodzącej z natury jest bardzo ważna. Właśnie w tym celu wspólnie z firmą Touax zrealizowaliśmy nasz projekt. Wierzymy, że będzie on początkiem nowego trendu na eko-budowanie, bo taka forma działania nie tylko pozwala obniżyć koszty inwestycji, ale także chroni środowisko naturalne. Poza tym Budimex jako lider branży budowlanej jest zobowiązany do wytyczania nowych kierunków i promowania wyższych standardów – podsumowuje.

Ścisła współpraca partnerów biznesowych przy projekcie zaowocowała tym, że Touax sprostał wysoko postawionym oczekiwaniom w odniesieniu do zaplecza budowy a działania Budimeksu zaangażowały kolejną firmę w promowanie proekologicznych i innowacyjnych rozwiązań.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Bycie eko w biznesie opłaca się nie tylko konsumentom

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska