https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Nowego Sącza: logo zostaje

Sławomir Wrona
Zdaniem autorów, kolorystyka logo nawiązuje do wielobarwnych strojów lachowskich
Zdaniem autorów, kolorystyka logo nawiązuje do wielobarwnych strojów lachowskich Michał Śmierciak
"Nie ukrywam, że zaszokowała mnie zawartość i ton listu, który miał być przysłany do mnie w proteście przeciwko nowemu znakowi (logotypowi) miasta..." - odpowiedział wczoraj prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak na zarzutu jezuity Roberta Więcka i Duszpasterstwa Akademickiego "Strych" o zastosowanie złej symboliki do promocji miasta.

W swoim liście prezydent zapewnia przede wszystkim, że logo - otwarta, kolorowa dłoń z kropką pośrodku i hasłem "Nowy Sącz. Dobrze wróży" - nie jest alternatywą dla herbu miasta ze św. Małgorzatą. Nowy znak - jak podkreśla - ma jedynie budować markę miasta.

Ryszard Nowak odrzuca oskarżenia o używanie symboli satanistycznych, okultystycznych i homoseksualnych. Podpiera się przy tym opinią specjalistów z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Aby móc poprawnie odczytywać symbole, trzeba najpierw znać i sięgnąć do źródeł ich występowania" - piszą w komentarzu do swojej opinii dr Piotr Czernecki i mgr Andrzej Migda z Pracowni Dokumentacji Wyznań Religijnych w Polsce Współczesnej przy Instytucie Religioznawstwa UJ.

Tęcza, na co zwracają uwagę, jest najstarszym symbolem pokoju i przymierza. Takie znaczenie nadaje jej Biblia. Tęcza pojawia się w niej m.in. jako znak przymierza Boga i ludzi po wielkim potopie. Zdaniem autorów opinii, odczytywanie symbolu tęczy tylko współcześnie, z pominięciem jej pierwotnego znaczenia, jest błędem.

Odnosząc się do czarnej kropki, która, zdaniem studentów z duszpasterstwa, jest symbolem oddania się we władanie szatanowi, specjaliści z UJ stwierdzają jednoznacznie: "Symbol czarnej kropki można spotkać jedynie w praktykach uprawianych przez zbuntowaną młodzież, usiłującą naśladować satanistyczne wzorce zaczerpnięte z popkultury nie mającej nic wspólnego z satanizmem obrzędowym".

Eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego przypominają też, że "...praktyki związane z przepowiadaniem przyszłości występują w kulturze ludowej, a ich obecność odnotowana jest również na kartach Starego Testamentu". Jako przykład tolerowania takich praktyk przez Kościół autorzy opinii podają wróżby andrzejkowe, które towarzyszą spotkaniom organizowanym m.in. przez wspólnoty kościelne. Ojciec Robert Więcek ani jego podopieczni z duszpasterstwa akademickiego nie chcieli wczoraj wypowiadać się na temat miejskiego logo. Obszerniej o sprawie napiszemy w jutrzejszym wydaniu "Gazety Nowosądeckiej".

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gośc
Czy wciąż za mało się o tym mówi, zeby ktoś łaskawie wziął pod uwagę opinię wszystkich mieszkańców-a nie tylko "wybranych" do sondaży ulicznych przedstawianych w telewizji?, a tak prawdę mówiąc kto z osób po 40 roku życia interesuje się tamatyką zagrożeń okultyzmem, to tak jakby 20 latka pytać jakie zagrożenia kulturowe były kiedy jego rodzice mieli tyle lat co on.....
m
me
1.Ton listu studentów był bardzo uprzejmy i wyważony w odróznieniu od komentarzy niektórych rozhisteryzowanych internautów i dziennikarzy (łacznie z posądzeniem studentów o satanizm).
2. To że tecza jest w Biblii znakiem przymierza jest oczywiste, we wspólczesnej kulturze kolory te zostały niesttey zawłaszczone przez srodowiska stojące w sprzeczności z Biblia i tak się niestety kojarzą wielu ludziom. A my żyjemy w XXI wieku i istotne jest jaki dany symbol ma znaczenie tu i teraz.
3. Tłumaczenie że w Starym Testamencie jest mowa o przepowiadaniu przeszłosci nie ma znaczenia dla sprawy, Kosciół katolicki jednoznacznie potepia wrózenie, jasnowidztwo i tym podobne praktyki - a większośc wyborców w Nowym Saczu stanowia katolicy.
4. Tłumaczenie ze tylko "zbuntowana młodzież" znaczy dłonie kropkami też jest kiepskie - dlaczego praktyki "zbuntowanej młodziezy" mają byc odzwierciedlone w logo miasta?
5. Red. Dańko z "Gazety Krakowskiej" zwracam uwage że duszpasterstwo nazywa się "Strych" a nie "Strzecha" - przydałoby się sprostowanie.
6. Sytuacja w kótrej spokojnie i uprzejmie wyrażone poglady wzbudzaja atak histerii ich przeciwników kaze postawić pytanie o wolnośc słowa i religii w ogóle.
Pozdrawiam,
m
moherek
Nowak trochę przegina ! Tak otwarty atak Pisowskiego polityka na kościół katolicki i to jeszcze w tak prawicowym i katolickim Nowym Sączu na dobremu nie wyjdzie !
Wśród moherowych beretów będzie pan już tym Nowakiem od wróżenia, od szatana i od hmoseksualistów !
współczuję !
A
Adam
Pan prezydent zamiast się szokować kulturalnym listem i zapytaniami studentów powinien przedyskutować problem wcześniej,a także udzielić odpowiedzi studentom na ich list. Jest demokracja, każdy ma prawo zadać pytanie. Nie należy z tego robić sensacji na cała Polskę. Nie należy też udawać ,że się nie wie o co chodzi. Bardziej szokować powinna reakcja i wulgarne ,złośliwe komentarze, ataki na księdza R. Więcka,kościół. Niektórym politykom kościół potrzebny jest w czasie kampanii wyborczej, a potem ich szokuje.
P
Pniok
Mam takie dwie uwagi.
1) Barwy tęczy stanowiły od lat kolory ruchu spółdzielczego. I to w czasach gdy na świecie nie było większości dzisiejszych protestujących.
2) Na środku tej kolorowej dłoni widzę sądecki Rynek a w jego środku Ratusz a nie żadną kropkę. Kropka jest okrągła. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Że też niektórym wszystko sie musi kojarzyć z seksem i diabłem.
m
mieszkaniec miasta
nasuwają się kolejne pytanie, które warto zadać prezydentowi o co proszę dziennikarzy:

- Dlaczego prezydent korzysta z prywatnego studia reklamowego, bez konkursu, bez przetargu? Nie chodzi tutaj o łamanie prawa (bo pewnie takie rozwiązanie jest dopuszczalne przy zamówieniach publicznych) ale bardziej o przejrzystość w wydawaniu publicznych pieniędzy ?
- W jaki sposób prezydent nawiązał kontakt z tą agencja reklamową (jedną z wielu tysięcy działających w naszym kraju)
- czym się kierował - zważywszy, że ta agencja nie miała dużego doświadczenia w tego typu projektach a to, które miała raczej okazało się antyrekomendacją (wycofane kontrowersyjne logo Białegostoku)?
- Czy prezydent lub jego otoczenie korzystało (prywatnie lub jako urzędnik) już wcześniej z usług tego studia reklamowego? (np. podczas ostatnich wyborów samorządowych, parlamentarnych, czy prezydenckich?
- Dlaczego nie ogłoszono otwartego konkursu dla sądeckich artystów, grafików czy zwykłych mieszkańców?
- Dlaczego prezydent zamiast ogłosić szerokie, publiczne konsultacje z mieszkańcami w sprawach bardzo istotnych dla wizerunku miasta robi sobie poraz kolejny "niespodzianki" za publiczne pieniądze ?

WYDAJE MI SIĘ, ŻE ODPOWIEDŹ NA POWYŻSZE PYTANIA JEST NAJISTOTNIEJSZA DLA PROBLRMU LOGO - BEZ WZGLĘDU NA TO CZY NIESIE ONO PODTEKSTY OKULTYSTYCZNE, WRÓŻBIARSKIE CZY HOMOSEKSUALNE !
a
antobojar
Jezuita, ojciec Robert Wiecek, przedstawiciel ponoc nalepiej wyksztalconego zakonu w KRK, powinien wiedziec ze przed takimi czarami, symbolami i urokami najlepiej zabezpiecza zabicie czarnej kury, o polnocy, w czasie pelni ksiezyca i picie rosolu trzy razy dziennie przez lewa noge....
Trzymajac sie za prawe ucho... oczywiscie...
k
krys
No i dobrze. Dobrze, ze sie Pan nie ugial, Panie Prezydencie. A swoja droga nie moge uwierzyc, zeby studenci (chocby nawet ze "Strychu") wpadli na taka interpretacje logo.
M
Mariusz
Nie chcę wdawać się w dyskusję o kolorach i kropkach, ale proszę się przez chwilę zastanowić dlaczego po raz kolejny obecne władze nie konsultują swoich decyzji z mieszkańcami, podobnie było przy okazji ustawienia figurki sikającego rycerzyka i zniszczenia stuletniej tradycji szkoły im. Urszulki Kochanowskiej.

Zwolennicy nowoczesności niech pomyślą czy skojarzenie Nowego Sącza z wróżbiarstwem faktycznie świadczy o modernizacji czy może raczej zostanie odebrane w świecie jako hołdowanie zabobonom.
m
mieszkaniec
dla mnie najistotniejsze jest to, że tak naprawdę nikt z mieszkańców nie miał bladego pojęcia o tworzeniu logo, nikt nie miał szans zapoznania się z innymi propozycjami graficznymi, nie wykorzystano możliwości otwartego konkursu i wykorzystania sądeckiego potencjału twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, a wyboru dokonały de facto 2 osoby: pan Nowak i pan Miłek. jeśli tak ma wyglądać funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego, to ktoś tu jest niedouczony
a
az
Osobiście nie widzę problemu z kolorami tęczy i z symboliką szatana bo można te symbole interpretować na różne sposoby. Dla mnie nagana jest buta i arogancja naszych prezydentów, którzy sami, bez konsultacji społecznych decydują o ważnych sprawach miasta ! Ponadto to logo nie ma nic wspólnego z naszym miastem - jest symbolem setek innych miast europejskich lokowanych w Średniowieczu na prawie magdeburskim ! (Rynek z ratuszem po środku i z ulicami wychodzącymi prostopadle z rynku) Z drugiej strony władza, która tak bardzo pokazuje swoje przywiązanie do kościoła serwuje sobie logo zwiążane z okultyzmem i wróżbiarstwem jest może nie tyle mało wiarygodna co po prostu śmieszna !
s
sądeczanin
Brawo Panie Prezydencie ! każdej głupocie i nienawiści należy dać zdecydowany odpór. Logo jest nowoczesne, kolorystyczne i przyjazne (otwarta dłoń). Święta Małgorzata jest oficjalnym herbem miasta a nie logo. Pozdrawiam, ciesząc się, że w mym rodzinnym mieście zaświeciło (choć jeszcze malutkie) światełko nowoczesności i przyszłości - dano odpór zaściankowości, grajdołkowi (za Widłem) i ciemnogrodowi. Pozdrawiam !.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska