Jakie były tematy i pytania na maturze z j. polskiego? [ARKUSZ, ODPOWIEDZI]
Próbna matura 2021 POLSKI. „Pan Tadeusz” i „Lalka” na maturz...
Czy próbna matura z języka polskiego była trudna? Zapytaliśmy o to uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Magdalena Marcisz: Matura była prostsza niż ta, którą pisaliśmy ostatnio, przygotowana przez Nową Erę. CKE głównie skupiła się na „Panu Tadeuszu” oraz „Lalce”. Zagadnienia nie były trudne. Sądzę, że poszło mi najlepiej ze wszystkich próbnych matur. Do interpretacji otrzymaliśmy fragment wspomnianego „Pana Tadeusza”. Trzeba było z pamięci podać zarys sytuacyjny, co działo się w trakcie danego dialogu. Chodziło o Sopliców oraz spór o zamek. To akurat dość niecodzienne jeśli chodzi o maturę, ale myślę, że poradziliśmy sobie dobrze.
Matura była łatwiejsza niż poprzednie, które pisaliśmy. Rzeczywiście tym razem trzeba było się wykazać wiedzą ze znajomości „Pana Tadeusza” oraz „Lalki”. Nie były to pytania, które można nazwać trudnymi. Trzeba po prostu dobrze znać treść tych lektur. Jednym z tematów wypracowania było zastanowienie się nad rolą, jaką pełni czyn w życiu człowieka" - mówił Michał Dziedzic
Matura próbna 2021
Jak zapowiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr Marcin Smolik, próbne matury będą odbywały się w szkołach przy zachowaniu takich samych zasad reżimu sanitarnego, jakie obowiązywały przy organizacji ubiegłorocznego egzaminu. Dopuszcza to jedno z podpisanych wcześniej rozporządzeń.
W środę, 3 marca o godz. 14 odbędą się również testy z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym oraz z języka mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.
- Jesteśmy gotowi na to, że nagle, z dnia na dzień, mogą zmienić się wytyczne, gdyż liczba zakażeń koronawirusem cały czas rośnie. Jeśli jednak matura próbna będzie mogła zostać przeprowadzona w szkole, stacjonarnie, jesteśmy na to gotowi - mówi nam Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Harmonogram próbnej matury 2021
- 3 marca, godz. 9 - język polski – poziom podstawowy
- 3 marca, godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
- 4 marca, godz. 9 - czwartek matematyka – poziom podstawowy,
- 4 marca, godz. 14 - historia muzyki, filozofia (poziom rozszerzony)
- 5 marca, godz. 9 - piątek język angielski – poziom podstawowy
- 5 marca, godz. 14 - historia sztuki, język kaszubski (poziom rozszerzony)
- 8 marca, godz. 9 - język angielski – poziom rozszerzony, język angielski – poziom dwujęzyczny
- 8 marca, godz. 14 - język francuski (poziom podstawowy), język hiszpański (poziom podstawowy), język niemiecki (poziom podstawowy), język rosyjski (poziom podstawowy), język włoski (poziom podstawowy)
- 9 marca, godz. 9 -język polski – poziom rozszerzony,
- 9 marca, godz.14 - język francuski (poziom rozszerzony), język francuski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom dwujęzyczny), język włoski (poziom rozszerzony), język włoski (poziom dwujęzyczny)
- 10 marca, godz. 9 - matematyka poziom rozszerzony
- 10 marca, godz. 14 - język hiszpański (poziom rozszerzony), język hiszpański (poziom dwujęzyczny), język niemiecki (poziom rozszerzony), język niemiecki (poziom dwujęzyczny)
- 11 marca, godz. 9 - biologia – poziom rozszerzony,
- 11 marca, godz. 14 - informatyka – poziom rozszerzony
- 12 marca, godz. 9 - chemia – poziom rozszerzony,
- 12 marca, godz. 14 - wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
- 15 marca, godz. 9 - historia – poziom rozszerzony
- 15 marca, godz. 14 - fizyka – poziom rozszerzony
- 16 marca, godz. 9 - geografia – poziom rozszerzony
- 16 marca, godz. 14 - języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).
