FLESZ - Marcin Mamoń o pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Honorowy Obywatel Radłowa
Chociaż profesor Franciszek Ziejka przez większość życia związany był z Krakowem, to nigdy nie zapominał o rodzinnym Radłowie. To właśnie w podtarnowskim miasteczku się urodził i spędził młodzieńcze lata, zdając m.in. maturę w miejscowym LO. Później studiował filologię polską na UJ w Krakowie i pracował na uczelniach we francuskiej Marsylii oraz Lizbonie. W latach 1999-2005 był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Profesor cały czas utrzymywał bliskie kontakty z Radłowem.
"Nierzadko proszony o radę i wsparcie, pomagał samorządowi w wydaniu monografii gminy i budowie pomnika Jana Pawła II oraz
w innych inicjatywach ważnych dla naszego regionu. Franciszek Ziejka reprezentował dumnie nasze małe miasteczko i był jego Honorowym Obywatelem. Tę godność, nadaną przez rodzimy Radłów, szczególnie sobie cenił" - czytamy w uzasadnieniu uchwały nadającej radłowskiej bibliotece imię prof. Franciszka Ziejki.
Profesor Ziejka lubił wracać do rodzinnego Radłowa
Naukowiec często odwiedzał rodzinny Radłów biorąc udział w gminnych uroczystościach. Dokonał m.in. uroczystego otwarcia Balkoniku Literackiego im. Franciszka Habury oraz Czytelni im. Franciszka Gawełka podczas jubileuszu radłowskiej biblioteki. To właśnie za jego sprawą do radłowskiej czytelni trafił miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego – Alma Mater, którego Franciszek Ziejka był pomysłodawcą i przez blisko 25 lat opiekunem merytorycznym.
- Prof. Franciszek Ziejka był polonistą więc idealnie wpisuje się w działalność biblioteki. Jego rodzina wyraziła zgodę na to, by został jej patronem. Na razie jest uchwała w tej sprawie, a jak sytuacja w związku z wojną na Ukrainie się uspokoi, zorganizujemy uroczystość związaną z nadaniem imienia bibliotece - mówi Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa.
Prof. Franciszek Ziejka zmarł 19 lipca 2020 roku. Jego ciało spoczywa na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.