Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów 5 kwietnia 2022 roku. Określa on m.in. kompetencje organów w zakresie kontroli, a także wprowadza rozwiązania, które ułatwią produkcję ekologiczną.
Rolnictwo ekologiczne. Jak będzie wyglądać?
Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, przede wszystkim wysoki poziom zaufania producentów i konsumentów do systemu kontroli i certyfikacji jest podstawą funkcjonowania i rozwoju sektora rolnictwa oraz produkcji ekologicznej.
Zgodnie z unijnymi przepisami, dokument określa kompetencje organów w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną oraz wprowadza przepisy zwiększające podaż nawozów dla producentów z sektora eko.
Rolnicy ekologiczni otrzymają wsparcie, podniesie się podaż polskich ekoproduktów na rynku
Projekt zakłada także zwiększenie stawek wsparcia dla rolników ekologicznych, którzy stosują nasiona w jakości ekologicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu podniesie się wykorzystanie kwalifikowanego i elitarnego ekologicznego materiału siewnego, a co za tym idzie, zwiększą się plony, ich jakość, w dalszym etapie urośnie podaż polskich produktów ekologicznych na rynku.
Ułatwienie procedur w ramach ustawy o rolnictwie ekologicznym
Rozwiązania nowej ustawy przewidują dodatkowo zniesienie krajowego wymogu opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków o wydanie zgód na zastosowanie odstępstw od zasad ekoprodukcji. Szczególnie istotne będzie to dla producentów, ułatwi i przyspieszy konkretną procedurę.
Projekt trafi do parlamentu, a przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: KPRM
