Protest jest związany ze zmianami w strefie płatnego parkowania, które dostosowują wyznaczanie miejsc postojowych do obowiązujących przepisów. Te mówią, że na chodniku samochody muszą zostawić pieszym 2 metry szerokości, a w wyjątkowych sytuacjach 1,5 metra. Do tej pory było tak, że często auta zostawiały mniej niż 1,5 metra, co uniemożliwiało przejście chodnikiem np. z wózkiem z dzieckiem. Na przestrzeganie przepisów w zeszłym roku zwrócił uwagę wojewoda małopolski. Efektem tego ZIKiT zaczął opracowywać projekt zmian.
Te zakładają likwidację ok. 3 tys. miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania. Urzędnicy zapewniają, że zmiany będą korygowane w trakcie ich wprowadzania, efektem czego uda się może uratować ok. 1 tys. miejsc. Służyć ma temu wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na większej liczbie ulic oraz pozostawienie części miejsc, które zostawiają pieszym mniej niż 2 metry, ale więcej niż 1,5.
Przeciwko zmianom protestuje od roku grupka mieszkańców Starego Podgórza skupiona w stowarzyszeniu Stare Podgórze. Dołączyło do nich część mieszkańców Grzegórzek, Dębnik i Starego Miasta. Na wtorkowym proteście pojawili się też mieszkańcy Nowej Huty, choć tam żadnych zmian nie będzie.
Czego chcą mieszkańcy? Zostawienia miejsc z odstępem 1,5 m. Co ZIKiT zapowiada. Dodatkowo apelują, żeby budować parkingi park & ride. Ale jednocześnie krytykują budowę takich parkingów w Bieżanowie (bo na za mało samochodów i za blisko bloków) oraz w Bronowicach (bo na terenie zielonym i blisko bloków). Dodatkowo zarzucają urzędnikom, że nie przedstawiają żadnej alternatywy.
Urzędnicy ripostują, że alternatywą są strefy mieszkańca, czyli kwartały ulic, gdzie mogą wjeżdżać i parkować tylko mieszkańcy (oraz dostawy w wybranych godzinach). ZIKiT sprawdza teraz, czy można takie zielone strefy wprowadzić zgodnie z przepisami.
Tymczasem zmiany w strefie płatnego parkowania ruszyły. Malowanie nowych pasów miało się zacząć już od nocy z poniedziałku na wtorek, ale z powodu opadów deszczu prace trzeba było przesunąć. Odbyło się tylko frezowanie nawierzchni na Alejach Trzech Wieszczów (od Jubilata do Kleparza), gdzie poszerzany będzie buspas i trzeba również wymalować nowe linie wyznaczające pasy ruchu dla samochodów i komunikacji miejskiej.
- W nocy z wtorku na środę będą kontynuowane prace związane z frezowanie. Natomiast od kolejnej nocy wykonawca ma już zacząć malować nowe miejsca postojowe na Alejach Trzech Wieszczów i w strefie P8 – mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.