Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców

.
Dobiega końca realizacja projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dla mieszkańców gminy Borzęcin”. Głównym celem zadania realizowanego ze środków europejskich przez miejscowy samorząd jest zapewnienie dostępu do Internetu dla mieszkańców gminy, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. W tym celu zakupiono 161 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem oraz wybudowano 11 masztów umożliwiających dostęp do Internetu drogą radiową.

Z Gminnego Ośrodka Kultury sygnał jest transmitowany dalej do stacji bazowych (masztów) w poszczególnych miejscowościach, skąd jest rozsyłany do poszczególnych użytkowników. Z programu korzystają rodziny spełniające kryterium dochodowe uprawniające do korzystania z pomocy społecznej oraz świadczeń rodzinnych, jak również dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej oraz osoby niepełnosprawne.

- Dzięki realizowanemu przez nas zadaniu dostęp do Internetu uzyskało 150 gospodarstw domowych oraz 11 jednostek organizacyjnych gminy – informuje koordynujący projekt Tadeusz Żurek, zastępca wójta gminy Borzęcin. – Tymi jednostkami są: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie, Gimnazjum w Borzęcinie Górnym, Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Górnym, Publiczne Przedszkole w Borzęcinie Górnym, Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym, Przedszkole w Borzęcinie Dolnym, Gimnazjum w Bielczy, Szkoła Podstawowa w Bielczy, Przedszkole w Bielczy, Zespół Szkół w Przyborowie i Szkoła Podstawowa w Przyborowie.

Bezpłatny internet oraz przekazany sprzęt komputerowy stwarza okazję do wyrównania szans w dostępie do nowoczesnych technik informacyjnych. Daje też większe możliwości rozwoju, znalezienia pracy, podniesienia kwalifikacji mieszkańców, w tym młodzieży uczącej się, osób pochodzących z rodzin o niskich dochodach i niepełnosprawnych. Poprzez upowszechnienie internetu, rozwija społeczeństwo informatyczne, poprawiając warunki życia w dłuższej perspektywie.

- Projekt daje korzyści nie tylko beneficjentom, ale i gminie – mówi Tadeusz Żurek. - Posiadanie infrastruktury teleinformatycznej, która stanowi podstawę do podejmowania nowych rozwiązań w celu rozwoju społeczeństwa informatycznego, zniwelowanie różnic w dostępie do internetu może pozytywnie wpływać na zmniejszenie poziomu bezrobocia mieszkańców i wzrost atrakcyjności gminy.

Całkowita wartość realizowanego projektu wynosi 2 215 607,67 zł z czego dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej to kwota 2 106 919,43 zł.

Zakończenie realizacji projektu nastąpi 31 marca 2015 roku.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – 8 Oś priorytetowa: Społeczeństwo informacyjne-zwiększenie innowacyjności gospodarki Działanie 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion pn. „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dla mieszkańców Gminy Borzęcin”.

wykluczenie cyfrowe

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska