https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez zmianę czasu system bankowy może nie działać nawet przez kilkanaście godzin, a w najgorszym przypadku nawet kilka dni

Bankowcy powiedzą, że muszą mieć co najmniej kilka albo kilkanaście godzin na to, aby system bankowy który pracuje w tle działał prawidłowo.
Bankowcy powiedzą, że muszą mieć co najmniej kilka albo kilkanaście godzin na to, aby system bankowy który pracuje w tle działał prawidłowo. Polska Press
Wszyscy ci, którzy działają na granicach wielu stref czasowych doświadczają tego, jak czas potrafi płatać nam figle i jak kosztowny jest- tłumaczy w rozmowie z AIP dr Bartłomiej Gabryś, Katedra Przedsiębiorczości, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Organizacja czasu pracy całkowicie uległa zmianie. Pracujemy o różnych porach, także w nocy. Jednocześnie zakłócenie rytmu dobowego wywoływane sezonową zmianą czasu skutkuje również czasową mniejszą wydolnością w pracy i zwiększonym ryzykiem dekoncentracji i różnych chorób.

- Zmiana czasu nam się opłaca? Rolnicy powiedzą, że zwierzęta nie mają zegarów, a my musimy funkcjonować zgodnie z tym zegarem, który dotyka zwierząt, więc niekoniecznie market, który każe nam o godzinę wcześniej lub później dowieźć towar jest tym elementem, który nam pomaga w pracy. Bankowcy powiedzą, że muszą mieć co najmniej kilka albo kilkanaście godzin na to, aby system bankowy który pracuje w tle działał prawidłowo. Zdarzały się awarie nawet takie, które doprowadzały do tego, że we wtorek uruchamiały się bankomaty. Mieliśmy zmianę z soboty na niedzielę a bankomaty zaczęły funkcjonować dopiero we wtorek- mówi Gabryś.

Problemem jest również praktyczna realizacja zmiany czasu np. w przypadku komunikacji. Pociągi czy autobusy w zależności od tego, czy przesuwamy wskazówki zegarów do przodu, czy do tyłu, przybywają do celu spóźnione lub muszą zaliczyć przymusowy godzinny postój.

- W stanach Zjednoczonych prowadzono badania i okazało się, że o ile zmiana „marcowa” nie przynosi żadnych zmian, to zmiana „październikowa” okazywała się być obarczona przyrostem zużycia energii o 1 proc., więc zadziałało tutaj coś wręcz odwrotnego- podsumowuje ekspert.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pism...aki z bru..kowca
Pism..maki, może bardziej się wysilicie ?
b
biedny
Problem zmiany czasu mnie się nie tyczy
z
zegarmistrz
W przeciwnym razie przestaną poprawnie działać wszystkie zegarki sterowane radiowo.
G
Gosc
Po co zmieniac czas jakis burak wymyslil i teraz ciezko zmienic dla zdrowia tez nie dobrze
t
to
pryma aprilis :D
j
jk
zmiana czasu nie potrzebna POLSCE do szczęścia tylko zegarki gratisowe dla obywatela.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska