https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rabsztyn, Babice. W weekend zamki opanują rycerze i czarownice [PROGRAM]

Katarzyna Ponikowska
Artur Payerhin
Artur Payerhin archiwum prywatne
W nabliższą niedzielę czarownice, wiedźmi i czarodzieje przylecą na Wzgórze Lipowieckie. Przez cały weekend na zamku w Rabsztynie trwały będą turnieje rycerskie i pokazy bojowe.

W sobotę od południa na zamek w Rabsztynie zaczną zjeżdżać rycerze z okolicy. Na co dzień właściciele firm, pracownicy kultury, historycy - w weekend przywdzieją średniowieczne zbroje. - To już nie hobby, to styl życia - mówi Artur Payerhin z Olkusza, który jest związany z Bractwem Rycerskim Kruk odkąd istnieje.

Fascynacja rycerstwem i czasami średniowiecznymi zaczęła się ok. 14 lat temu. Artur chodził wtedy do szkoły. W 2003 r. odwiedził pierwszy Turniej Rycerski w Rabsztynie. I tak się zaczęło. Wstąpił w szeregi bractwa, zaczął coraz bardziej zgłębiać temat, kompletować strój i rekwizyty, walczyć. - W 2000 r. ruch rycerski dopiero zaczynał się rozwijać. Sami musieliśmy do wszystkiego dochodzić. Teraz to pełen profesjonalizm - podkreśla Artur Payerhin. Dodaje, że ruch rycerski z jednej strony rekonstruuje historię, z drugiej to rodzaj sportów walki. Każdy może wybrać, co kogo interesuje. - Staramy się rzetelnie odtwarzać średniowiecze. Nie chcemy przekłamywać historii - podkreśla pan Artur.

Z drugiej strony część osób robi to głównie dla sportu. od kilku lat odbywają się Rycerskie Mistrzostwa Świata. Tegoroczne w Malborku wygrywali w większości Polacy. - Mamy talent w tym co robimy. Byli tam nie tylko reprezentanci z Polski i Europy, ale też ze świata, np. z Japonii - mówi nasz rozmówca. Sam wciela się w rolę średniozamożnego rycerza z przełomu XIV i XV w. Najlepiej czuje się w walkach indywidualnych na miecz i tarczę. - Tak naprawdę każdy może wybrać coś dla siebie. Może się tylko przebierać i zgłębiać historię lub skupić się na walce - tłumaczy.

Pan Artur ma obecnie 28 lat. Pracuje w dziale organizacji imprez w olkuskim Domu Kultury. Jest absolwentem politologii. Od kilkunastu lat zebrał już sporo średniowiecznego sprzętu i ubrań. - Dużo rzeczy robimy sobie sami. Ja np. sam zrobiłem kolczugę nitowaną. Materiał kosztował ok. 600 zł. Teraz jest warta jakieś 2 tys. zł - mówi. Nauczył się nawet szyć.
- Każdy element musi być potwierdzony w materiałach historycznych. Nie ma samowolki - podkreśla.

Wiecej luzu w wyborze stroju mają czarownice, które spotkają się już w tą niedzielę na Wzgórzu Lipowieckim. - Najpierw radzę pogrzebać w szafie, na pewno coś się znajdzie. Potem można dorobić resztę. Spiczasty kapelusz z dużym rondem można uszyć lub zrobić z papieru, do tego miotła, najlepiej z witek brzozowych i czarowne buty - udziela wskazówek Marzena Pierzchała - Dudek, "czarownica" od której wyszedł cały pomysł organizowania zlotu. A raczej od jej męża. - Fascynuje się zamkiem lipowieckim i powiedział, że fajnie by było zrobić coś takiego. Podchwyciałam ten pomysł, tym bardziej, że u nas w GOKiS w Babicach same "baby". Jest tylko jeden mężczyzna, księgowy - żartuje pani Marzena.

I tak od 11 lat. Na początku przebranych było tylko 5-6 pracownic GOKiS. Teraz na palcach można liczyć tych nie przebranych. Nawet mężczyźni mają kostiumy. - W średniowieczu czarownice były złe. Paliło się je na stosie. Teraz się trochę pozmieniało. Czarownica jest w szpilkach i z czerwoną pomadką na ustach - śmieje się pani Marzena.

XI Zlot Wiedźm i Czarownic na Zamku Lipowieckim
Impreza rozpocznie się w niedzielę o godz. 15. W programie: tradycyjny taniec powitalny, konkurs na najbardziej czarowną kulę spełniającą marzenia, przedstawienie teatralne, wybory Miss Czarownic 2015, konkurs na najsympatyczniejszą parę zlotu, interaktywny pokaz eksperymentów z ciekływm azotem. Na godz. 19.15 zaplanowano harce i swawole wokół zamkowej wieży, a na godz. 22 odlot z zamkowego dziedzińca.

XI Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie
Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 13.30. W programie: turniej łuczniczy, eliminacje do turnieju bojowego na miecz i tarczę, turniej miecza długiego, turniej walk drużynowych, bieg dam, warsztaty taneczne oraz poszukiwanie zamkowych skarbów. W Chacie Kocjana zostaną zaprezentowane badania i prace rekonstrukcyjne, a na godz. 20 zaplanowano Bitwę o zamek. Imprezę zakończy Teatr Ognia. W sobotę atrakcie towarzyszące części głównej imprezy to: otwarte warsztaty garncarstwa i ceramiki dla dzieci i młodzieży, konkurs wiedzy o historii zamku Rabsztyn, wernisaż wystawy prac III Pleneru Plastycznego "Zamek Rabsztyn - śladami Marii Płonowskiej oraz pokaz sztuki kowalskiej.

W niedzielę impreza wystartuje o godz. 10. Najpierw zaplanowano mszę polową. Później odbędzie się finał turnieju bojowego na miecz i tarczę, rzut włócznią do saracena, zapasy rycerskie, turniej broni czarnoprochowej, pokaz wojów konnych. Atrakcją będą też etiudy średniowieczne w wykonaniu tetaru "Gry i Ludzie" oraz tańce i zabawy plebesjkie z grupą teatralną Glutaminian Sodu. Niedzielne atrakcje towarzyszące: cztery prelekcje odbywające się w Chacie Kocjana ("Jak zmienił się zamek Rabsztyn", "Dekada działalności Bractwa Rycerskiego Kruk Starostwa Rabszyńskiego", "15 lat stowarzyszenia Zamek Rabsztyn", "Przeszłość i przyszłość Wzgórza Rabsztyńskiego".

Przez dwa dni w godz. 13-17 będzie można zwiedzać zamek Rabsztyn w przewodnikiem. Zbiórka o pełnej godzinie przed bramą zamku. Będą kramy rzemieślnicze i gastronomiczne.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krk
Wtym wypadku powinno sie im( ma juz28lat?)jaja ogolic i z powrotem wyslac do przedszkola!!!

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska