MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rachunki za ciepło mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent. Jak mądrze oszczędzać na ogrzewaniu?

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Rachunki za ciepło często są wysokie z powodu naszych własnych złych nawyków. Ich zmiana może przynieść spore oszczędności.
Rachunki za ciepło często są wysokie z powodu naszych własnych złych nawyków. Ich zmiana może przynieść spore oszczędności. Malgorzata Genca / Polska Press
Rachunki za ciepło można skutecznie obniżyć, zmieniając codzienne nawyki. Organizatorzy kampanii „Liczy się ciepło” przekonują, że wystarczą drobne zmiany w zachowaniu, aby cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie. Jak mądrze oszczędzać na ogrzewaniu?

Spis treści

Rachunki za ciepło da się obniżyć, stosując proste metody

Wyobraźmy sobie dwie rodziny żyjące w identycznych mieszkaniach w jednym z polskich miast, korzystające z tego samego dostawcy ciepła. W zależności od codziennych nawyków i trybu życia różnica między ich wydatkami na ciepło może wynieść nawet 1600 złotych. Konsekwentnie stosując się do zaleceń ekspertów zajmujących się domowymi sposobami ograniczania zużycia ciepła, można zmniejszyć rachunki i sporo zaoszczędzić.

– Odsuńmy meble od kaloryferów, połóżmy dywan na podłodze, redukujmy ogrzewanie na noc i na czas spędzany poza domem, nie uchylajmy okien (tylko wietrzmy mieszkanie krótko, ale intensywnie) – to elementarz, jednak wciąż potrzebna jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie – tłumaczy Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). – Do tego Polacy mają tendencję do przegrzewania swoich mieszkań, tymczasem optymalna dla naszego komfortu cieplnego temperatura powinna oscylować między 18 a 21 stopni Celsjusza.

PTEZ, od ponad 30 lat wspierające i integrujące polski sektor energetyczny, zorganizowało wyjątkową konferencję w prywatnym mieszkaniu w warszawskim Śródmieściu, podczas której zaproszeni goście mogli na własne oczy przekonać się, że racjonalne gospodarowanie ciepłem we własnych czterech kątach nie musi wiązać się z marznięciem czy wyrzeczeniami.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Dzięki gospodarności można obniżyć koszty ogrzewania i... wesprzeć kraj

Wydarzenie stanowiło inaugurację kampanii „Liczy się ciepło” skierowanej z jednej strony do konsumentów, z drugiej zaś – administratorów budynków, wspólnot i spółdzielni.

– Polacy są otwarci na edukację – 76 proc. osób korzystających z ciepła systemowego przyznaje, że chciałoby otrzymać poradnik, dotyczący zmiany codziennych nawyków i ich wpływu na oszczędzanie. Zdaniem miażdżącej większości (86 proc.) jest to zadanie m.in. administracji mieszkaniowej. Jednak dotychczas takowych wskazówek doczekał się mniej niż co czwarty z nas – podkreślał Artur Michniewicz, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Ciepła S.A.

A to właśnie od odpowiedzialności i konsekwencji wszystkich stron zaangażowanych w ogrzewanie mieszkań – ich lokatorów, zarządców budynków, dystrybutorów i producentów ciepła – zależy skuteczne uszczelnianie całej sieci oraz optymalizacja gospodarowania dostępnymi zasobami. Co więcej, na kwestię oszczędności ciepła należy patrzeć przez pryzmat nie tylko własnego, domowego budżetu.

– Stoimy w obliczu wyzwania, jakim jest skuteczna transformacja energetyczna naszego kraju i rodzimej gospodarki, która nie będzie możliwa bez wsparcia każdej i każdego z nas. Kluczem jest racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i ciepła – przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych i PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zdaniem ekspertów uczestniczących w konferencji, obniżenie rachunków za ciepło w najbliższych latach może wynikać jedynie z naszej gospodarności. Wojna w Ukrainie, szantaż energetyczny Moskwy oraz zerwane łańcuchy dostaw powodują bowiem, że nie ma co liczyć na spadek cen surowców ogrzewających polskie mieszkania.

Dzięki termomodernizacji i oszczędzaniu ciepła chronisz także środowisko

Inicjatywa „Liczy się ciepło” zwraca także uwagę na znaczenie ekologii i wpływ oszczędzania ciepła na środowisko. Jednym z elementów projektu jest kampania edukacyjna dotycząca rządowych programów dotacyjnych wspierających termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła. W tym aspekcie PTEZ współpracuje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska.

– Chcemy zachęcić do inwestycji w termomodernizację, pokazując korzyści dla domowego budżetu, płynące z realizacji tego rodzaju projektów – podkreślał Wojciech Dąbrowski. – Nasze działania mogą pomóc we wzmocnieniu bezpieczeństwa finansowego wspólnot i spółdzielni, przy jednoczesnej zachęcie do korzystania z programów dotacyjnych, wspierających transformację energetyczną Polski.

Patronami honorowymi kampanii „Liczy się ciepło” są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Ochrony Środowiska.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Oprac. PZ-G

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rachunki za ciepło mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent. Jak mądrze oszczędzać na ogrzewaniu? - RegioDom.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska