FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum).
Najlepsze małopolskie liceum, V LO im. Witkowskiego w Krakowie, jest na czwartym miejscu, tak jak rok wcześniej. Ten ogólniak nie opuszcza od lat czołówki rankingu.
W pierwszej setce są tym razem kolejno: I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (24. miejsce), II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie (34. miejsce), VIII LO im. Wyspiańskiegow Krakowie (40. miejsce), VI LO im. Mickiewicza w Krakowie (72. miejsce), III LO im. Mickiewicza w Tarnowie (75. miejsce) oraz krakowskie VIII Prywatne Akademickie LO(88. miejsce). Warto zauważyć, że wiele z tych liceów w najnowszym rankingu poszybowało o kilka lub kilkanaście oczek w górę, a III LO z Tarnowa zrobiło skok o ponad 30 miejsc, dzięki czemu w ogóle znalazło się w pierwszej setce.
Technikum Łączności w Krakowie jest na podium w ogólnopolskim rankingu techników. Szkoła ta wróciła na trzecie miejsce, które zajmowała też dwa lata temu (rok temu była na miejscu szóstym).
Z Małopolski w pierwszej pięćdziesiątce zestawienia najlepszych techników znalazły się również następujące szkoły:
- Technikum nr 7 (Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych) w Nowym Sączu (miejsce 6. w ogólnopolskim rankingu)
- Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie (13.)
- Technikum (Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II) w Niepołomicach (30.)
- Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki w Krakowie (31.)
- Technikum nr 4 im. Tadeusza Tertila (Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych) w Tarnowie (35.)
- Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4 w Krakowie (41.)
- Technikum nr 2 (Zespół Szkół Ekonomicznych) w Nowym Targu (42.)
- Technikum Informatyczne im. ks. prof. J. Tischnera w Rabce-Zdroju (50.).
Ogromny skok odnotowało technikum z Niepołomic, które - teraz na miejscu 30. - rok temu było zaledwie 178., a w jeszcze wcześniejszych dwóch latach nie docierało nawet do miejsca 300. w ogólnopolskim rankingu techników.
Głównymi adresatami prestiżowego rankingu „Perspektyw” są uczniowie i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Ranking stanowi podpowiedź dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.
W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Kryteria Rankingu Liceów 2022 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2022 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).
- Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie będzie miał wyboru
- Te znaki zodiaku wzbogacą się w 2022 roku
- Podwyżki opłat i cen w 2022 r. Nie tylko prąd i gaz. Co zdrożeje i o ile?
- Sylwestrowa zabawa w klubie Energy 2000 w Przytkowicach
- Nowy rok przynosi duże podwyżki w aptekach. Więcej zapłacimy za 500 lekarstw [LISTA]
- Ruszyła rozbiórka wiaduktu w centrum miasta. Wielkie zmiany w organizacji ruchu!