Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy wystąpił w nowosądeckim ratuszu podczas 251. Koncertu u Prezydenta. Zaprezentował suity tańców krakowskich, po których nastąpił blok lachowski. Na parkiecie sali reprezentacyjnej ratusza wystąpili tancerze od kilkuletnich dzieci, poprzez żywiołową młodzież do seniorów.
- Myślę, że wyrażę uczucia wszystkich, kiedy powiem: nie pamiętam, kiedy w tej sali była taka erupcja radości, koloru, tańca i śpiewu. To jest nie do wyrażenia. Bardzo wam dziękujemy, nie tylko za dzisiejszy koncert, ale przede wszystkim za to, że jesteście, że tę tradycję przechowujecie, niesiecie przez pokolenia, że w waszych rękach jest ona bezpieczna, bo patrząc na najmłodszych uczestników dzisiejszego występu możemy być tego pewni – powiedziała Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza.
Hasło koncertu „Muzyka łączy pokolenia" nie było przypadkowe. Lachy to zespół wielopokoleniowy, a najmłodszy narybek tańczy pod szyldem Małych Lachów.
- Zespół Pieśni i Tańca Lachy to kawałek nieba na ziemi. To wody naszych rzek i szum lasu. To ludzie dawniej i dziś: duchy przeszłości, tradycje przodków, barwny śpiew, taniec i muzyka, które łączą pokolenia - podkreśliła Zuzanna Poręba, prezes Towarzystwa Przyjaciół Regionalnego Zespołu Lachy Nowy Sącz.
- Po naszemu my zagroli, pięknie wszystkim dziękujemy. W Nowym Sączu i poza nim było, jest i pozostanie starych oraz młodych Lachów piękna pieśń i tańcowanie – dodał tancerz zespołu Arkadiusz Kopieński. Nic dodać, nic ująć.
Jest najstarszym regionalnym zespołem pieśni i tańca w Nowym Sączu i drugim pod względem długości istnienia. Działa nieprzerwanie od 1956 r. Przez ten czas zdobył wiele prestiżowych nagród, a jego występy podziwiało już 1,5 miliona widzów na trzech kontynentach. Lachy były też pierwszym sądeckim zespołem, który koncertował dla papieża Jana Pawła II.
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
