https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła Maria Idzi, pasjonatka kultury ludowej, kierowała światowej sławy Zespołem Regionalnym Mietniowiacy

Barbara Ciryt
Maria Idzi zmarła 12 marca 2025 roku
Maria Idzi zmarła 12 marca 2025 roku MiG Wieliczka
Nie żyje Maria Idzi z Mietniowa w gminie Wieliczka, wieloletnia kierowniczka artystyczna i choreografka jednego z najstarszych zespołów regionalnych w Małopolsce. Pod jej kierunkiem zespół zyskiwał światową sławę. Całe dziesięciolecia swojego życia poświęcała folklorowi, popularyzowaniu polskiej ludowej kultury i zwyczajów. Zespół Mietniowiacy pod jej kierunkiem święcił sukcesy. Zmarła 12 marca 2025 roku. Dla miasta i gminy Wieliczka to ogromna strata. Pogrzeb będzie w poniedziałek, 17 marca, msza św. o godz. 15 w kościele parafialnym w Pawlikowicach, potem odprowadzenie zmarłej na cmentarz.

Żal i smutek zapanował w powiecie wielickim po przekazaniu informacji o śmierci Marii Idzi. W gminie Wieliczka, powiecie wielickim znał ją każdy, podobnie w kręgach zespołów regionalnych w całej Małopolsce.

Popularyzowała polską ludową kulturę i zwyczaje nie tylko w regionie, kraju i na świecie. Zaszczepiała folklor w młodych ludziach i wychowała całe pokolenia tancerek i tancerzy, którzy pod jej okiem szkolili się w Mietniowiakach.

Od niej i Zespołu Mietniowiacy miłośnicy folkloru uczyli się polskiego regionalizmu. To ona z niezwykłym zaangażowaniem opowiadała o stroju ludowym, o tańcach regionalnych, o przyśpiewkach, obrzędach, zwyczajach. Popularyzowała unikatowy w skali kraju zwyczaj wielkanocny spod Wielicki - Siuda Baba.

Maria Idzi przez wiele lat była też pracownikiem Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, gdzie ogromną wiedzę i pasją inspirowała kolejne pokolenia.

- Jej codzienna życzliwość, ciepło i uśmiech sprawiały, że praca w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka była pełna dobrej energii i wzajemnego szacunku. Zawsze gotowa do pomocy, z ogromnym poczuciem humoru - tak wspominają ją i piszą o niej współpracownicy z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

- Zawsze pełna energii, uśmiechu, z głową pełną pomysłów do nowych wyzwań. Kochała folklor, kochała taniec i śpiew - piszą wieliccy samorządowcy i urzędnicy.

Kondolencje dla rodziny Marii Idzi i Zespołu Regionalnego Mietniowaicy płyną od parlamentarzystów, władz samorządowych, przedstawicieli wielu instytucji, wychowanków oraz mieszkańców powiatu wielickiego.

Za swoją pracę, pasję, poświęcenie Maria Idzi odbierała liczne nagrody i wyróżnienia. Miasto i Gmina Wieliczka wymienia jej zasługi:

  • Była współzałożycielką zespołów regionalnych: Łazany i Małe Łazany, Stokrotki oraz Zespołu Dziecięcego w Bodzanowie.

  • Twórcą wielu programów i opracowań folklorystycznych, o które zabiegają zespoły z Polski i zagranicy. Należą do nich m.in. Wesele Krakowskie i Wielickie, Tańce Weselne Regionu Krakowskiego, Siuda Baba, Noc Świętojańska, Obrzęd Kolędniczy okolic Wieliczki, Wielicka Karczma Piwna, Comber Babski, a także Tańce Mieszczan Wielickich.

  • Brała udział ze swoim zespołem w najbardziej prestiżowych festiwalach, jak choćby: Światowym Festiwalu Folkloru w Haugenau w Francji, międzynarodowych festiwalach w Vita na Sycylii, Serbii, Nowych Zamkach na Słowacji.

  • Kierowany przez nią zespół zdobył Grand Prix „Perłową Muszę Bałtyku” podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego „Lato nad Świną”.

  • Była pomysłodawczynią Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Poznajemy Kulturę Europy”, który odbywał się w Wieliczce.

Otrzymała wiele wyróżnień i odznaczeń:

  • Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

  • Medal Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczki przyznany przez burmistrza Wieliczki Artura Kozioła,

  • Perłę Powiatu Wielickiego - starosty wielickiego Jacka Juszkiewicza.

  • Zespół pod jej kierunkiem otrzymał specjalną nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie ochrony i upowszechniania kultury narodowej,

  • Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis,

  • Nagrodę Kulturalną Burmistrza Wieliczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska