Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica otwarcia najstarszego polskiego stadionu [ZDJĘCIA]

Maciej Kmita, jkl
Stadion Cracovii otwarto 31 marca 1912 roku. Obiekt jest najstarszą używaną w oficjalnych rozgrywkach sportową areną w Polsce.Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl
Stadion Cracovii otwarto 31 marca 1912 roku. Obiekt jest najstarszą używaną w oficjalnych rozgrywkach sportową areną w Polsce.Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl fot. NAC
31 marca 1912 roku otwarto stadion Cracovii. Mieszczący się nieprzerwanie od ponad wieku w tym samym miejscu obiekt jest najstarszą używaną w oficjalnych rozgrywkach sportową areną w Polsce.

W pierwotnym kształcie powstał w 1912 roku, według projektu Franciszka Mączyńskiego, i nosił nazwę "Parku Gier KS Cracovia". Mieścił się pomiędzy dzisiejszymi al. 3 Maja i Krasińskiego oraz ul. Stachowicza i Kraszewskiego. Był to pierwszy stadion wybudowany przez polski klub sportowy z własnych środków.

Oprócz boiska piłkarskiego i trybun, na stadion składała się bieżnia lekkoatletyczna i korty tenisowe, które zamieniały się w kino "pod chmurką". Przy planowaniu odbudowy obiektu po powodzi w 1925 roku podjęto decyzję o budowie toru kolarskiego, który prze-trwał aż do 2004 roku i był znakiem rozpoznawczym stadionu.

Znany pisarz i oddany kibic Cracovii Jerzy Pilch powtarza, że jej "historia naznaczona jest piętnem fatalizmu". Dotyczy to też stadionu. Wspomniana powódź to nie jedyny kataklizm, który go nie oszczędził. W 1914 roku stadion zniszczyły wojska austriackie, w latach 1921 i 1935 ucierpiał w huraganach, a 16 grudnia 1963 roku doszczętnie strawił go pożar. Po odbudowaniu w 1967 roku przetrwał w niezmienionym kształcie przez 40 lat. W 1993 roku remontowi poddali go... świadkowie Jehowy w zamian za to, że mogli przeprowadzić na nim swoje zgromadzenie. Na kolejną modernizację obiekt czekał 11 lat. Po awansie Cracovii do ekstraklasy zadaszono część trybun, postawiono maszty oświetleniowe i zburzono legendarny tor kolarski. We wrześniu 2010 roku "Pasy" doczekały się natomiast nowoczesnego stadionu na miarę XXI wieku. Mieści się on na tym samym terenie, co historyczny Park Gier.

Przeczytaj cały artykuł Macieja Kmity "Świadek historii futbolu kończy sto lat".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska