Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rodzinny kapitał opiekuńczy 2022 to aż 12 tysięcy na drugie i każde kolejne dziecko. Kto otrzyma pieniądze? 5.08.21

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie wynosił aż 12 tysięcy złotych
Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie wynosił aż 12 tysięcy złotych Fot. Pixabay
Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie, które ma wejść w życie już w kwietniu 2022 roku. Będzie ono przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Zagwarantuje to rodzicom duży przypływ gotówki przed pójściem dziecka do przedszkola. Co ważne, to właśnie oni zdecydują, w jakiej formie będą otrzymywać pieniądze. Rząd szacuje, że już w pierwszym roku obowiązywania ustawy objętych wsparciem zostanie ok. 410 tysięcy dzieci.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 tysięcy złotych na dziecko

Według założeń Rodzinny kapitał opiekuńczy ma przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice będą mieli do wyboru dwa rodzaje wypłat:

  • po 500 zł miesięcznie przez 2 lata,
  • po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Decyzja o zmianie liczby transz może nastąpić zaledwie jeden raz podczas otrzymywania kapitału.

Jak twierdzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pieniądze te mają wesprzeć budżet rodzinny przed pójściem dwu- i trzylatków do przedszkola, a dokładniej w okresie między zakończeniem zasiłku macierzyńskiego a rozpoczęciem opieki przedszkolnej. Jego wysokość nie może jednak przekroczyć 12 tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć, że - tak jak 500plus - świadczenie będzie wypłacane bez względu na dochód rodziny. Ma być również nieopodatkowane.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kto otrzyma świadczenie?

Do pobierania świadczenia uprawnieni będą rodzice dziecka oraz - jak podaje PAP - osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie (Kapitał nie przysługuje jeżeli dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub jeśli członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze).

Uwaga. W przypadku, gdy rodzice dziecka są rozwiedzeni i opiekują się dzieckiem naprzemiennie w porównywalnych okresach, każdy z nich dostanie połowę kwoty kapitału.

Dodatkowo program ma objąć cudzoziemców mieszkających na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Komu nie przysługuje Rodzinny kapitał opiekuńczy?

Prawa do wypłacania Rodzinnego kapitału opiekuńczego nie dostaną:

  • rodzice, których dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub gdy któryś z rodziców pobiera za granicą podobne świadczenie na dziecko,
  • opiekunowie, którzy wydają kapitał niezgodnie z przeznaczonym do tego celem (wówczas świadczenie będzie im wypłacane poprzez środek pomocy społecznej w formie rzeczowej lub w formie usług).

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Wnioski wyłącznie w postaci elektronicznej

Wniosek o wypłacenie świadczenia może zostać złożony przez matkę lub ojca. Niezbędne będą przy tym takie dokumenty bądź oświadczenia, jak na przykład orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej nad dzieckiem.

Wnioski o kapitał będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie "Dobry start" i "Rodzina 500 plus". Są to:

  • Portal Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczna.

Aby uniknąć potrąceń, wniosek należy złożyć do 30 dni po dniu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

- W myśl projektu realizacja rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. prowadzenie postępowania w sprawie przyznania tego świadczenia i jego wypłata należeć będzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - podaje samorzad.pap.pl.

Rodzinny kapitał opiekuńczy a dofinansowanie żłobka

Do dofinansowania żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna będą uprawnione dzieci nieobjęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, czyli pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wypłacane w kwocie 400 zł miesięcznie bezpośrednio do placówki lub zatrudniającego dziennego opiekuna.

– To pomysł na poprawę sytuacji finansowej rodziny z więcej niż jednym dzieckiem. Żeby jednak przełożył się na wzrost dzietności trzeba by skorelować go z poprawą warunków mieszkaniowych czy rynku pracy, bo nie zawsze bariera finansowa jest najważniejsza przy podejmowaniu decyzji o liczbie dzieci – komentuje dr Krzysztof Szwarc, demograf z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska